ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ο Ζάρας βάζει ακόμα! Τεράστιος Άρης και νίκη πρόκρισης (78-70) επί της Τράμπζονσπορ!

Ο Θόδωρος Ζάρας φύλαγε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του σε μια από τις πιο κρίσιμες στιγμές του φετινού Άρη! Με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα ήταν ο απρόβλεπτος παράγοντας που έκανε την διαφορά στο Αλεξάνδρειο! Οι κίτρινοι κέρδισαν την Τράμπζονσπορ με σκορ 78-70 και έκαναν ίσως το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αδίκησαν τους εαυτούς τους στο πρώτο ημίχρονο. Παρότι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, η διστακτικότητα σε συγκεκριμένες φάσεις στην επίθεση, η αστοχία στις βολές (9/15) και τα παιδικά λάθη δεν τους επέτρεψαν να έχουν αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Προηγήθηκαν με 6-2 (3’), αλλά γρήγορα άλλαξαν τα πράγματα λόγω των δύο γρήγορων φάουλ του Γουάιτ. Ο Χάγκινς κράτησε όρθιο τον Άρη με 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Ξανθόπουλος κάλυψε την προβληματική οργάνωση του Γουότερς και οι κίτρινοι ξέφυγαν με 15-9. Η Τράμπζονσπορ ισορρόπησε, εκμεταλλεύτηκε τα έξι επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε σε 17-17 (9’), αλλά ο Ζάρας με τρίποντο στη λήξη της περιόδου έκανε το 22-19.

Ο Έλληνας γκαρντ έχοντας απέναντί του τον πρώην προπονητή του έκανε την καλύτερη εμφάνισή του ως παίκτης του Άρη. Ήταν αυτός που κράτησε τους κίτρινους επιθετικά, σκοράροντας 12 πόντους στο πρώτο μέρος.

Ο Άρης είχε σταθερά το προβάδισμα αλλά δικά του λάθη και η δεινότητα του Χάρντι (13π. στο α’) δεν του επέτρεψαν να ξεφύγει. Στο 14’ το σκορ ήταν 27-21, στο 18’ ο Ζάρας και πάλι με τρίποντο στην λήξη της επίθεσης έκανε το 35-29 και στο φινάλε του ημιχρόνου οι κίτρινοι πήραν ανάσες από 5 πόντους του Τσούπκοβιτς για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-36.

Με την παρουσία του Οκάρο Γουάιτ στην πεντάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι κίτρινοι έβγαλαν ενέργεια και προηγήθηκαν με 44-36 (22’). Η Τράμπζονσπορ ισορρόπησε, μείωσε σε 44-41 (23’) και 46-42 (24’), αλλά ο Άρης μέσα από την άμυνά του έλεγξε τον ρυθμό και διατήρησε το προβάδισμα. Στο 28’ ο Χάγκινς έκανε το 50-42 και ο Ζάρας με τρίποντο έκανε το 53-45 (29’)!

Ο ίδιος με νέο τρίποντο από τη γωνία έδωσε στους κίτρινους διαφορά 9 πόντων (56-47) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Γουάιτ έκανε στο 32’ το 58-47. Οι κίτρινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ο Ζάρας που έκανε το ματς της ζωής του με τρίποντο και φόλοου έγραψε το 68-54 στο 36’ και ο Χάγκινς λίγο αργότερα έκανε το 70-55. Η Τράμπζονσπορ δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε 71-64 (2.27) εκμεταλλευόμενη κούραση και λάθη των παικτών του Πρίφτη. Από την γραμμή των βολών ήρθε η λύση για τον Άρη που με 3/4 από Μακ Νιλ και Γουάιτ ξέφυγε με 74-64 (1.49) και ουσιαστικά εξασφάλισε το αποτέλεσμα που ήθελε, παίρνοντας και την διαφορά από την ήττα στον πρώτο αγώνα (74-71).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6 (3/3δπ.), Πελεκάνος 2 (2ρ.), Τσούπκοβιτς 6 (1), Γουάιτ 13 (9/10β., 2/6δπ., 0/3τρ., 7ρ.), Γουότερς 2 (1/7δπ., 0/1τρ., 3ρ., 5ασ., 3λ.), Ζάρας 23 (4/5δπ., 5/7τρ., 2ρ.), Χάγκινς 18 (6/7β., 6/10δπ., 8ρ.), Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 5 (2/4β., 0/7δπ., 1/1τρ., 5ρ., 6ασ., 5κλ., 3λ.).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Όντομ 13 (1), Σανλί 4, Τσαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκιουλασάν, Στιπάνοβιτς 10 (8ρ.), Κούλιγκ 5 (1).