Ο Ζοάο Πέδρο χάρισε το βαθμό στην Κάλιαρι (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος σκόραρε μέσα σε τέσσερα λεπτά δύο γκολ, η Σπέτσια πήρε την ισοπαλία από την Κάλιαρι για το τελικό 2-2 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Σπέτσια ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ, αιφνιδιάζοντας την Κάλιαρι. Το γκολ σημείωσε ο Εμάνουελ Γκγιάσι με ασταμάτητο κεραυνό, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κράνιο. Η ομάδα του Μότα μπορεί να είχε λιγότερες ευκαιρίες από την αντίπαλο της, όμως ήταν άκρως αποτελεσματική και στο 58′ διπλασίασε (0-2) τα τέρματα της με τον Σιμόνε Μπαστόνι.

Κάπου εκεί… μίλησε ο Ζοάο Πέδρο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Αρχικά μείωσε (1-2) για τους γηπεδούχους στο 62′ με ένα σουτ ακριβείας που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ζοέτ και τέσσερα λεπτά αργότερα (66′) έφερε την αναμέτρηση στα ίσια, ευστοχώντας από τα 11 βήματα.