Ο Ηρακλής λύγισε τον Ερμή και προκρίθηκε στον τελικό ανόδου (video)

Ο Ηρακλής επικράτησε του Ερμή Σχηματαρίου 80-73 μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Final 4 της Elite League Ερρίκος Ντυνάν στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων. Πλέον οι νικητές θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο του δεύτερου αποψινού αγώνα, Πανιώνιος-Μίλων (20:00) την Κυριακή (16:00) με έπαθλο το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 38-24 στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρέθηκαν στο -10, 54-64, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ωστόσο στην τελική ευθεία του αγώνα κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Ο Σινσίερ Κάρι με 20 και ο Νίκολα Μαλέσεβιτς με 18 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Διονύση Αγγέλου, ενώ ο Δημήτρης Γερομιχαλός με 29 και ο Στέφεν Τσουκουεμέκα με 20 πρωταγωνίστησαν γι’ αυτή του Κωνσταντίνου Σίσκου.

Σοκ, Μαστρογιαννόπουλος, Παπαρέγκας, Μαλέσεβιτς και Κώττας από τη μια, Κωστόπουλος, Γερομιχαλός, ΜακΚίσικ, Γράβας και Τσουκουεμέκα από την άλλη, συνέθεσαν τις πρώτες πεντάδες της αναμέτρησης. Ο Ερμής με τον Τσουκουεμέκα να πετυχαίνει γρήγορα 12 πόντους είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά φτάνοντας και στο +5, 14-19. Ο Ηρακλής αντέδρασε με ένα σερί 11-0 και επτά πόντους του Κάρι κλείνοντας το δεκάλεπτο με 25-19. Με 13 αναπάντητους πόντους στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου οι Θεσσαλονικείς αποσπάστηκαν με 38-24, αλλά το ξέσπασμα του ΜακΚίσικ βοήθησε την ομάδα του Σχηματαρίου να μειώσει μέχρι το ημίχρονο στους πέντε, 43-38.

Ο Ηρακλής έμεινε χωρίς σκορ για έξι αγωνιστικά λεπτά μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου μπλοκάροντας στην άμυνα ζώνης και δίνοντας τη δυνατότητα στον Ερμή να περάσει μπροστά, 45-50, με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γερομιχαλού, στα μισά του δεκαλέπτου. Ένα ακόμη τρίποντο, δια χειρός Μπολάτογλου, έφερε την ομάδα του Σχηματαρίου στο +4, 54-58, στο κλείσιμο της περιόδου. Ο Ερμής με το τέταρτο τρίποντο του Γερομιχαλού και ένα ακόμη γκολ-φάουλ έφτασε σε διψήφια διαφορά, 54-64, στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Διονύση Αγγέλου δεν κατέθεσε τα όπλα και με αιχμή τον Μαλέσεβιτς πλησίασε στον πόντο, 65-66, με 5:10 να απομένουν. Ο Κάρι ισοφάρισε σε 73-73 με 1:49 για το φινάλε, ενώ ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντο έγραψε το 76-73 με 1:23 να απομένουν. Ο Κάρι με γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό εδραίωσε το προβάδισμα του Ηρακλή που έφτασε τελικά στη νίκη με 80-73.

Ηρακλής-Ερμής Σχηματαρίου 80-73

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Θεονάς-Χατζημπαλίδης (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 11 (2), Σοκ 4, Αλτίνης, Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (1), Σπρίντζιος 2, Κάρι 20 (1), Κώττας 6, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 15 (3).

Ερμής Σχηματαρίου (Σίσκος): ΜακΚίσικ 8, Γράβας 6, Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 5 (1), Μαργέλης 3 (1) Τσουκουεμέκα 20, Γερομιχαλός 29 (6), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας.