Ο Ιμπραΐμοβιτς γλίτωσε τη Μίλαν από την ήττα (1-1) με την Ουντινέζε (video)

Η Μίλαν ναι μεν γλίτωσε την ήττα, αλλά οι δύο βαθμοί που άφησε κόντρα στην Ουντινέζε με το τελικό 1-1 μπορούν να της στοιχίζουν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένοι να βγάλουν αντίδραση. Το κατάφεραν αφού μόλις στο 17ο λεπτό ο Μπέτο με περιπετειώδη τρόπο άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το 7ο φετινό του τέρμα στη Serie A.

H Mίλαν δυσκολευόταν αρκετά απέναντι στην καλοστημένη Ουντινέζε, ο Γκαμπριέλε Τσιόφι είχε διαβάζει άριστα τον αντίπαλό του και περιορίσει τα ατού του. Ο Ιμπραΐμοβιτς δεν απειλούσε, ο Ερναντές δεν δημιουργούσε και όλα έδειχναν πως οι «ροσονέρι» θα έφευγαν με σκυμμένο κεφάλι από το «Dacia Arena». O Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς όμως είχε άλλη άποψη και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με εντυπωσιακό γυριστό, έσωσε την ομάδα του που λίγο έλειψε πάντως να υποστεί εγκεφαλικό στα… καπάκια αλλά ο Τομόρι έβγαλε με το σώμα το εξ επαφής πλασέ του Γουάλας στο 90’+4’ και δευτερόλεπτα μετά ο Σακσές αποβλήθηκε για χτύπημα σε αντίπαλό του, σφραγίζοντας το τελικό 1-1.

Με το γκολ αυτό ο Ιμπραΐμοβιτς έφτασε τα 300 γκολ στα τοπ-5 πρωταθλήματα, κάτι που μόνο αυτός και οι Μέσι, Ρονάλντο έχουν καταφέρει από το 2000 και έπειτα.