ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο καλύτερος φετινός Άρης σκόρπισε την Κύμη (95-60)!

Ο καλύτερος Άρης της σεζόν εμφανίστηκε σήμερα στο Παλέ και σκόρπισε την Κύμη! Κέρδισε με σκορ 95-60 και οριστικά απέφυγε όλες τις περιπέτειες, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Την πιο κατάλληλη στιγμή ο Άρης εμφανίστηκε στο παρκέ του Παλέ πιο σοβαρός, πιο αποφασισμένος και πιο συγκεντρωμένος από ποτέ. Οι κίτρινοι εξαφάνισαν την Κύμη, δεν την άφησαν να πάρει ανάσα, ήταν καταιγιστικοί επιθετικά και πολύ δίκαια, εύκολα και καθαρά καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο!

Το 26-2 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος μαρτυρά πλήρως την εικόνα του Άρη. Οι κίτρινοι οδήγησαν την Κύμη σε 1/13 σουτ και 7 λάθη, ενώ επιθετικά Λάκι Τζόουνς (9π.) και Λευτέρης Μποχωρίδης (8π.) έκαναν εξαιρετική δουλειά.

Η συγκέντρωση και η σοβαρότητα δεν σταμάτησε να υπάρχει στο παρκέ, όσο κι αν ο Γιάννης Καστρίτης έκανε αλλαγές. Όλοι ήταν στην ίδια “σελίδα”, πάλεψαν για κάθε διεκδικούμενη μπάλα και πολύ δίκαια η διαφορά έφτασε τους 35 πόντους στο 18’ όταν ο Άρης προηγήθηκε με 46-11 πριν το ημίχρονο κλείσει στο 49-18.

Ο Άρης δεν σταμάτησε να παίζει σαν να μην υπάρχει αύριο. Οι Μποχωρίδης και Τζόουνς ήταν ασταμάτητοι και η διαφορά έφτασε στους 40 πόντους (63-23 στο 25’), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο εντυπωσιακό αλλά απολύτως δίκαιο 74-36!

Η τέταρτη περίοδο όπως εύκολα αντιλαμβάνεται ο καθένας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο και σε αυτό το διάστημα οι κίτρινοι δεν σταμάτησαν να παλεύουν μέσα στο γήπεδο μέχρι το τελικό 95-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60.

ΑΡΗΣ (9/13β., 25/49δπ., 12/24τρ., 47ρ., 23ασ., 13π., 12κλ., 3κοψ.): Σλαφτσάκης 4 (5ρ, 4ασ.), Φλιώνης 6 (4ρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 21 (2/2β., 5/6δπ., 3/3τρ., 7ρ., 6ασ., 2κλ.), ΜακΓκι 5 (10ρ.), Τζόουνς 20 (3/4β., 4/8δπ., 3/3τρ., 5ρ., 2ασ.), Βεργίνης 6 (2ασ.), Τολιόπουλος 5 (2ασ.), Χρηστίδης 5, Μπελ 8 (2/4τρ.), Χάρις 4 (5ρ., 4κλ.), Νταλό 4, Κάιζερ 7 (3ρ., 2κλ.).

ΚΥΜΗ (12/21β., 18/39δπ., 4/20τρ., 33ρ., 15ασ., 22λ., 7κλ., 2κοψ.): Τουτζιαράκης 11 (4ρ.), Σαγκς 7 (4ρ.), Ουάσινγκτον 3, Λιούις 12 (8λ.), Καρινιάουσκας 16 (6ασ.), Πουλιανίτης 3 (5ασ.), Μαραγκός 2, Χόρτον 3 (19ρ.), Ουίλιαμς 3 (7ρ.).