Ο Κολοσσός πέρασε από το Λαύριο και πήρε αυτός την έβδομη θέση

Ο Κολοσσός πέρασε με 97-83 από την έδρα του Λαυρίου, ανέβηκε στο 11-11 και κλείδωσε την 7η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-4. Η απάντηση της ομάδας της Ρόδου ήταν άμεση, όπου με ένα 8-0 έκανε το 12-7. Το Λαύριο μείωσε στον πόντο (18-19), λίγα λεπτά αργότερα, με τον Κολοσσό να ξαναφέρνει τη διαφορά στο +6 (18-24) και την πρώτη περίοδο να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 25-22.

Με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε το 32-22, αλλά και το 34-46, παίρνοντας διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έβγαλαν αντίδραση και έκαναν το 36-30 και παρά το γεγονός πως βρέθηκαν ξανά στο -11, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 46-41 υπέρ του Κολοσσού.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο ζεστοί στο δεύτερο μέρος και έκαναν το 57-46, με το Λαύριο να φέρνει να μειώνει σε 61-54 στο 26’. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Κολοσσού πάτησαν το… γκάζι, και με τους Κένταλ, Κόφι και Γιαννόπουλο να βγαίνουν μπροστά, έκαναν το 71-55 στο 28’. Η απάντηση του Λαυρίου ήταν άμεση, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 74-65 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Φλαγκ μπήκε καυτός στην τελευταία περίοδο και με δύο εύστοχα τρίποντα έκανε το 74-71. Η ομάδα της Ρόδου ανέβασε ξανά τη διαφορά, με τον Κόφι να κάνει το 85-75 στο 35’ και τον Κένταλ το 87-78, ένα λεπτό αργότερα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός κατάφερε να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 97-83, κλειδώνοντας την έβδομη θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 41-46, 65-74, 83-97