Ο Λοτζέσκι έσωσε την ΑΕΚ, νίκη (62-66) στο Περιστέρι

Με τον Ματ Λοτζέσκι να έχει 4/4 τρίποντα στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στο Περιστέρι (62-66).

Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα νίκης μέχρι το 35ο λεπτό, έφτασε μέχρι το +7 (55-48), αλλά στο τέλος η ΑΕΚ ήταν αυτή που χαμογέλασε.

Οι κιτρινόμαυροι στηρίχθηκαν στα προσωπικά καλάθια του Κιθ Λάνγκφορντ και τα 4/4 τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι στο τελευταίο τρίλεπτο για να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την εκτός έδρας νίκη (66-62) στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έκανε το «3 στα 3» ενώ για το Περιστέρι ήταν η πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10 (4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10 (7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 11 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκίκας 9 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4/5 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (4 ριμπάουντ).