Ο Μέσι έδωσε ρεσιτάλ με χατ-τρικ στο αποχαιρετιστήριο ματς του Μάξι Ροντρίγκες (video)

Το Ροζάριο άνοιξε την αγκαλιά του για να υποδεχτεί τον καμάρι της, τον Λιονέλ Μέσι κι εκείνος φρόντισε να δώσει μία μοναδική ποδοσφαιρική παράσταση που μόνο ο ίδιος θα μπορούσε να προσφέρει με τέτοια μεγαλοπρέπεια.

Αυτή δόθηκε τα ξημερώματα της Κυριακής στο “Estadio Marcelo Bielsa”, με τον Pulga να παίρνει μέρος σε αποχαιρετιστήριο ματς προς τιμήν του Μάξι Ροντρίγκες που κρέμασε τα παπούτσια του στα 42 του χρόνια και να χρειάζεται μόλις ένα 45λεπτο για να πετύχει χατ-τρικ με τη φανέλα της εθνικής Αργεντινής απέναντι στην -αγαπημένη του- Νιούελς Ολντ Μπόις.

Ο Pulga άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με σεμιναριακή απευθείας εκτέλεση φάουλ, σημείωσε το δεύτερο γκολ του στο 36′ με πανέμορφο σκάψιμο της μπάλας με το μαγικό αριστερό του πόδι εκτός περιοχής ενώ ολοκλήρωσε το κρεσέντο του στο 44′, με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής ύστερα από επιδέξι κοντρόλ της μπάλας με το στήθος.

Το φιλικό είχε μεγάλη λάμψη αφού πήραν μέρος σπουδαίοι παίκτες της αλμπισελέστε, μεταξύ των οποίων οι Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, Άνχελ Ντι Μαρία Μαρτίν Ντεμιτσέλις, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την Αργεντινή να προηγείται με 4-2 και το φινάλε να φέρνει τη νίκη με σκορ 7-5 στην Νιούελς, με τον άλλοτε άσο της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, να γράφει μάλιστα το 6-4 με πανέμορφη λόμπα.

Αξίζει να σημειωθεί πως το γήπεδο ήταν γεμάτο από 42.000 θεατές που ήθελαν και εκείνοι να αποχαιρετήσουν όπως άρμοζε τον 42χρονο Μάξι Ροντρίγκες (άνοιξε και έκλεισε την καριέρα του στην Νιούελς ενώ ενδιάμεσα αγωνίστηκε σε Εσπανιόλ, Ατλέτικο, Λίβερπουλ, Νιούελς και Πενιαρόλ), με το κοινό να επιφυλάσσει μάλιστα μία όμορφη έκπληξη στον Μέσι τραγουδώντας του ρυθμικά το “Χρόνια Πολλά” για τα γενέθλιά του.