ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Μπελ έβαλε τέλος στην… κατάρα, νίκη (65-54) επί του Ηφαίστου!

Ο Γκάρι Μπελ πήρε από το χέρι τον Άρη και με 13 από τους τελευταίους 15 πόντους τον οδήγησε στη νίκη επί του Ηφαίστου με σκορ 65-54. Οι κίτρινοι έδωσαν τέλος στο σερί των έξι ηττών σε ένα κατάμεστο Παλέ που ώθησε την ομάδα να κάνει το πρώτο βήμα για να βγει από τις περιπέτειες.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Το πρώτο ημίχρονο του Άρη ήταν εξαιρετικό από θέμα συγκέντρωσης, αποφασιστικότητας, θέλησης, ομαδικότητας. Οι κίτρινοι με σταθερά την άμυνά τους κατάφεραν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, ανάγκασαν τον Ήφαιστο σε 13 λάθη και από αυτά πέτυχαν 14 πόντους! Αυτό ήταν το σημείο “κλειδί” για το πρώτο ημίχρονο αυτό που έκανε τη διαφορά.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα 8 λεπτά με τον Άρη να βρίσκει λύσεις από τον ΜακΓκι (7π.) και τον Ήφαιστο να “επιβιώνει” από τα 5 επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισαν οι παίκτες του. Το 13-12 στο 6’ έγινε 18-13 (8’) και 21-16 (8’) πριν ο Τζόουνς με λέι απ διαμορφώσει το 26-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι έβγαλαν στο παρκέ ακόμα καλύτερο πρόσωπο. Φλιώνης και Σλαφτσάκης ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, πίεσαν ασφυκτικά τον Ήφαιστο και με 9 διαφορετικούς σκόρερ ξέφυγαν αρχικά με 32-20 (14’) και εν συνεχεία με 36-22 (17’). Ο Ήφαιστος αντέδρασε και μείωσε σε 36-26, όμως το φινάλε του ημιχρόνου ανήκε στον Άρη που έκανε ένα σερί 6-0 και βρέθηκε μπροστά με 42-26, περιορίζοντας τον αντίπαλό του στους 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Με τρίποντο του Φλιώνη η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (45-26) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ήφαιστος αντέδρασε. Με τον Φρεϊμάνις να εκμεταλλεύεται δύο φορές κακές περιστροφές στην κίτρινη άμυνα και να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και άλλο ένα από τον Μπρέιζελτον η ομάδα της Λήμνου μείωσε σε 48-39 (25’) και έβαλε δύσκολα στον Άρη.

Η αντίδραση των κίτρινων ήρθε από τον Μπελ, ο οποίος με τρία συνεχόμενα καλάθια έδωσε στην ομάδα του διαφορά 14 πόντων (54-40 στο 28’) πριν το 56-43 που ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

Στο 33’ ο Άρης με καλάθι του Κάιζερ προηγήθηκε με 61-44, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Οι κίτρινοι μπλόκαραν στην επίθεση, είχαν διαδοχικές κακές επιλογές και άστοχα σουτ και ο Ήφαιστος μείωσε σε 61-50, ενώ απέμεναν 3:38. Ο Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ κυρίως για να ηρεμήσει τους παίκτες του, που βιάζονταν να τελειώσουν τον αγώνα και είχαν χάσει το καθαρό μυαλό τους.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε και πάλι ο Μπελ. Με δύο συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 65-50 (1:47) και εκεί κρίθηκαν όλα για τον Άρη, που έδωσε τέλος στο σερί των έξι ηττών.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 6 (2/3τρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 4 (3ρ., 3ασ.), ΜακΓκι11 (1/3β., 5/5δπ., 10ρ.), Μπελ 16 (5/5δπ., 2/7τρ., 2κλ.), Χάρις 6 (1/3δπ., 1/8τρ., 4ρ., 4κλ.), Σλαφτσάκης 6 (3ρ., 2κλ.), Βεργίνης, Τολιόπουλος, Τζόουνς 4 (1/5δπ., 0/4τρ., 2ασ.), Νταλό 4 (4ρ.), Κάιζερ 8 (4/5δπ., 6ρ., 2κλ.).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ: Μούρτος 5 (1), Διαμαντάκος, Γκότσερ 16 (2/4β., 1/2δπ., 4/5τρ., 6ρ.), Μπρέιζελτον 6 (3ρ., 3ασ.), Φρεϊμάνις 11 (2/5τρ.), Μανωλόπουλος, Σταμάτης, Χαριτόπουλος 2, Γόντικας, Έβανς 8 (11ρ., 5ασ., 2κλ.), Ουίγκινς, Σμιθ 6 (4ρ.).