Ο Ντόντσιτς ξεπέρασε το ρεκόρ του Γκάλη σημειώνοντας 47 πόντους (video)

Εντυπωσιακός Λούκα Ντόντσιτς. Ο σταρ τον Ντάλας πέτυχε 47 πόντους με 9/12δ., 6/11τρ., 11/12β., 7ρ., 5ασ., 1κλ. και οδήγησε τη Σλοβενία στη νίκη επί της Γαλλίας με 88-82. Αποτέλεσμα που βγάζει χαμένη τη Γερμανία, η οποία θα τερματίσει στη δεύτερη θέση (παίζει σήμερα με Ουγγαρία) και -εκτός απροόπτου- θα βρεθεί στον δρόμο της Ελλάδας στα προημιτελικά του Βερολίνου!

Ο Ντόντσιτς κατέρριψε το ρεκόρ πόντων του Νίκου Γκάλη με τους περισσότερους πόντους σε έναν αγώνα Ευρωμπάσκετ (ο Έλληνας θρύλος είχε σημειώσει 46 απέναντι στη Σουηδία στο Ευρωμπάσκετ του 1983. Το απόλυτο ρεκόρ το έχει ο Βέλγος Έντι Τεράς με τους 63 πόντους απέναντι στην Αλβανία στο μακρινό Ευρωμπάσκετ του 1957).

O NBAer άρχισε την αποψινή… παράσταση του στη δεύτερη περίοδο, με την Σλοβενία να ανακτά το προβάδισμα, να κλείνει το ημίχρονο στο +4 (44-40) και τον Ντόντσιτς να παίρνει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με 27 πόντους και 5 τρίποντα! Ο Οκόμπο αφυπνίστηκε στην τρίτη περίοδο για τη Γαλλία, με τους «πετεινούς» να ισορροπούν το ματς και ο φωτεινός πίνακας να γράφει στο 30΄ το ισόπαλο 64-64.

Στον… επίλογο του αγώνα, πάντως, και μετά από μία πραγματική «μάχη», η Γαλλία απάντησε με επιμέρους σκορ 12-2 και από το εις βάρος της 70-80 στο 35΄ έγραψε το 82-82 στο 38΄. Εκεί πάντως μίλησε η εμπειρία του γκαρντ των Σικάγο Μπουλς, Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος με κλέψιμο και λέι απ διαμόρφωσε το 84-82 στο 1:18 πριν το τέλος, δίνοντας «ανάσα» στην Σλοβενία και βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση, την οποία υπέγραψε ο ίδιος, γράφοντας το τελικό 88-82.

Από τους Γάλλους προσπάθησε ο Ρουντί Γκομπέρ με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-44, 64-64, 82-88.