Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι (1-0) με τον Παναθηναϊκό – Πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία

Είκοσι λεπτά ασφυκτικής πίεσης χρειάστηκε ο Ολυμπιακός με το γκολ του κορυφαίου Φορτούνη, για να πάρει το ντέρμπι (1-0) κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα 11 ματς της σεζόν, αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, πέτυχε το πρώτο του γκολ για φέτος στο διάστημα αυτό του αγώνα και μετά… έσβησε. Αυτό το 1-0 με το πανέμορφο γκολ του Φορτούνη στο 21′ αποδείχθηκε αρκετό για να νικήσει τον Παναθηναϊκό στο 126ο ντέρμπι «αιωνίων» για την 9η αγωνιστική της Super League και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» αντίθετα ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν τους Πειραιώτες, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ όμως αυτοί με τη σειρά τους πλήρωσαν το δικό τους κάκιστο πρώτο 45λεπτο και παραμένουν στα χαμηλά της βαθμολογίας, φεύγοντας από το Φάληρο με γλυκόπικρη γεύση.