Ο Παυλίδης νίκησε τον… Δουβίκα

Η Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου συνέτριψε με 5-1 εντός έδρας την Ουτρέχτη του Δουβίκα.

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να ανοίγει νωρίς (6′) τις αποστάσεις στο σκορ και τον Παντελή Χατζηδιάκο να έχει επίσης θέση στην αρχική ενδεκάδα του Πασκάλ Γιάνσεν, η ΑΖ Αλκμααρ συνέτριψε με σκορ 5-1 την Ουτρέχτη, πανηγυρίζοντας την τρίτη στη σειρά νίκη της στην Eredivisie.

Κάρλσον (12′), Ντε Βιτ (39΄,56΄)και Γκούντμουντσον (86′ πέναλτι) τα γκολ της νικήτριας, ο Τίμπερ με αυτογκόλ μείωσε στο 90′ για την επισκέπτρια, που είχε στην ενδεκάδα της τον Δουβίκα (αντικαταστάθηκε από τον Μπαλκ στο 78′).

Στο ίδιο λεπτό (78′) έδωσε τη θέση και ο Χατζηδιάκος στο Μπεουκέμα, ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα (73′) ο Παυλίδης έκανε χώρο για τον Αμποχλάλ, πηγαίνοντας στον πάγκο.