Ο Πιέρος Σωτηρίου με δύο γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε τον τίτλο στη Χιροσίμα (video)

Η Χιροσίμα επικράτησε 2-1 της Οσάκα και κατέκτησε το Λιγκ Καπ με τον Πιέρο Σωτηρίου να πετυχαίνει δύο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο Πιέρος Σωτηρίου έγινε ο απόλυτος ήρωας της Χιροσίμα η οποία κατέκτησε το Λιγκ Καπ στην Ιαπωνία επικρατώντας 2-1 της Οσάκα.

Η ομάδα του πρώην ομοσπονδιακού προπονητή, Μίκαελ Σκίμπε, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 52ο λεπτό. Ο Πιέρος Σωτηρίου μπήκε στο ματς στο 63ο λεπτό και στη έμελλε να γίνει ο σωτήρας της Χιροσίμα.

Αρχικά ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και πέντε λεπτά αργότερα με βολέ έπειτα από κόρνερ σφράγισε την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την αποθέωση.