Ο Σλαφτσάκης τάπωσε τον Μπράουν και χάρισε τη νίκη στον Άρη (66-65) επί του Προμηθέα!

Η τάπα του Διαμαντή Σλαφτσάκη στο τρίποντο του Ρίον Μπράουν στην τελευταία φάση της παράτασης χάρισε στον Άρη μια τεράστιας σημασίας νίκη! Οι κίτρινοι κέρδισαν με σκορ 66-65 και πλέον έφτασαν τις επτά νίκες, αποκτώντας και πάλι αγωνιστική ηρεμία.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με τέσσερα άστοχα σουτ και δύο λάθη, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας και πήρε το προβάδισμα με 0-5 και 2-11 (7’). Οι κίτρινοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας 4/17 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη και δικαίως οι Πατρινοί ήταν μπροστά με 9-17 το φινάλε του δεκαλέπτου, με όπλο το περιφερειακό σουτ.

Η εικόνα του Άρη άλλαξε όταν μπήκαν στο γήπεδο Σλαφτσάκης και Νταλό. Αυτοί οι δύο ήταν που έδωσαν ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση και με τους Μποχωρίδη, Κάιζερ να ανεβάζουν την απόδοσή τους, οι κίτρινοι βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μς 24-22 (14’).

Σε εκείνο το σημείο ο Καστρίτης αποφάσισε να δώσει ανάσες σε αυτούς που άλλαξαν τον αγώνα. Ο Χρηστίδης έχασε όλες τις μάχες μέσα στις δύο ρακέτες (στα 2:48 που αγωνίστηκε ο Άρης έχασε με 11 πόντους…), ο Έλις βρήκε χώρο να σκοράρει μέσα στο καλάθι και ο Μπράουν με χέρι “αλφάδι” από τα 6,75μ. (4/7τρ. στο α’, αλλά τα περισσότερα ελεύθερα) έφεραν τον Προμηθέα (8/15τρ. στο α’ μέρος) στο +10 (28-38) δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο (29-38).

Οι κίτρινοι “πληγώθηκαν” από τον Έλις στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν ο Αμερικανός με 7 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 29-43 (12’). Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Καστρίτη άρχισαν να αντιδρούν και μέσα από την άμυνα έφτασαν στο -6 (44-50) και θα είχαν μειώσει περισσότερο αν δεν έχαναν και πάλι βολές. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-52 υπέρ του Προμηθέα, αλλά τουλάχιστον ο Άρης είχε επιστρέψει στο ματς…

Με χαμηλό σχήμα – Τζόουνς σε θέση “4” – και καλή άμυνα ο Άρης ροκάνισε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έφτασε στο 35’ στο 52-56 και λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ Τζόουνς μείωσε σε 54-57 (36’). Ο Κάιζερ με 1/2 βολές και καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στα ίσα (57-57, 3:04) και το Παλέ μπήκε για τα καλά στην εξίσωση…

Ο Τολιόπουλος με το πρώτο του καλάθι στον αγώνα στα 2:04 πριν το τέλος έβαλε τον Άρη μπροστά με 60-58, όμως ο Γκίκας απάντησε άμεσα (60-60, 1:46). Ο Μποχωρίδης έκανε βήματα στην επόμενη κατοχή του Άρη, ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο στην επίθεση του Προμηθέα, αλλά και οι κίτρινοι είχαν κακές επιλογές. Βήματα του Λάκι Τζόουνς, κλέψιμο στην επαναφορά από τον ίδιο, αλλά άστοχα σουτ από Νταλό και Κάιζερ διατήρησαν το 60-60 στα 26’’ πριν το τέλος. Ο Μποχωρίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Λίποβι και στην τελευταία κατοχή ο Μπελ αστόχησε τρίποντο και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Άρης προηγήθηκε με 65-60 στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Προμηθέας επέστρεψε με βολές του Κασελάκη και τρίποντο του Μπράουν (1:16). Ο Λάκι Τζόουνς στα 55’’ με 1/2 βολές έγραψε το 56-55. Ο Κασελάκης έκανε λάθος πάσα και ο Τζόουνς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ από τον Παπαπέτρου στα 19’’ πριν το τέλος.

Ο Μπράουν πήρε τη μπάλα για την τελευταία κατοχή και με τις αλλαγές στα σκριν ο Σλαφτσάκης βρέθηκε απέναντί του. Αποτέλεσμα; Τάπα σε τρίποντο για τον κορυφαίο αμυντικό του Άρη και μια σπουδαία νίκη με σκορ 66-65!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 (κ.α.), 66-65.

ΑΡΗΣ (18/31β., 15/42δπ., 6/22τρ., 40ρ., 14ασ., 16λ., 9κλ., 1κοψ.): Φλιώνης, Μποχωρίδης 9 (4ρ., 2ασ., 3κλ.), ΜακΓκι 3, Τζόουνς 20 (9/15β., 4/10δπ., 1/3τρ., 4ρ., 2ασ.), Χάρις, Σλαφτσάκης 7 (4ρ.), Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Μπελ 6 (2/6τρ.), Νταλό 3 (7ρ., 6ασ., 2κλ.), Κάιζερ 15 (3/8β., 6/8δπ., 7ρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (7/17β., 14/35δπ., 10/29τρ., 53ρ., 16ασ., 27λ., 9κλ., 5κοψ.): Κατσίβελης 2, Μέιερ 6 (2/3τρ., 5ρ.), Λίποβι 9 (5ρ.), Έλις 11 (1/3β., 5/6δπ., 10ρ., 2κοψ.), Μπράουν 20 (1/1β., 2/4δπ., 5/10τρ., 7ρ.), Σαλούστρος 5, Κασελάκης 2, Γκίκας 5 (5ασ.), Τσαϊρέλης 3, Παρκς 10.