Ο Σον έστειλε την Τότεναμ στους «16» του Κυπέλλου (video)

Με πρωταγωνιστή τον Σον, που σκόραρε δυο γκολ, η Τότεναμ πήρε την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, επικρατώντας 3-0 στην έδρα της Πρέστον (ομάδα Β’ κατηγορίας).

Οι «spurs» τα βρήκαν… σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν εξαιρετικά απέναντι στους παίκτες του Αντόνιο Κόντε. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, η Τότεναμ σοβαρεύτηκε, και με «όπλο» την ποιότητά της βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθαρίζοντας με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε ο Σον στο 50ό λεπτό με απίθανο φαλτσαριστό σουτ από τα 30 μέτρα! Σχεδόν είκοσι λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 69′, ο Νοτιοκορεάτης διπλασίασε τα τέρματα της Τότεναμ με ωραία κίνηση μέσα στο «κουτί» της περιοχής!

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο νεοαποκτηθείς, Άρναουτ Νταντζούμα, με κοντινή προβολή έπειτα από ασίστ του Κουλουσέφσκι στο 87ο λεπτό.