Ο Φιρμίνο “ξέρανε” την Παρί στα… χασομέρια!

Η Λίβερπουλ υποδέχθηκε τη ζάπλουτη Παρί στο «Άνφιλντ» στην πρεμιέρα των ομίλων και παρά το θρίλερ στο φινάλε, τής θύμισε με μια εμφατική εμφάνιση και buzzer beater στο 92′ (3-2) ότι η φανέλα της ζυγίζει περισσότερους… τόνους!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Τα αποτελέσματα

Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-1

Μπριζ (Ιβάν Λέκο): Λέτιτσα, Πουλέν, Ριτς, Μίτροβιτς, Ντένσβιλ, Γκρόνεβελντ (76’ Ντένις), Βόρμερ, Βάνακεν, Βλιέτινκ (56’ Κόολς), Γουέσλεϊ, Βόσεν (82’ Οπεντά)

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Σμέλτσερ, Ακάντζι, Ντιαλό, Πίσεκ, Βάιγκλ (84’ Νταούντ), Βίτσελ, Γκέτσε (62’ Καγκάβα), Βολφ, Σάντσο (69’ Πούλισιτς), Ρόις

Μονακό – Ατλέτικο 1-2

Μονακό (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Μπενάλιο, Χένρικς, Γκλικ, Ζέμερσον, Σιντιμπέ, Τιέλεμανς, Ν’ Ντοράμ, Αολού (69’ Τραορέ), Γκρανσντίρ (77’ Σιλά), Τσαντλί (58’ Μπουλά), Φαλκάο

Ατλέτικο (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Χουανφράν, Γοδίν, Χιμένες, Ερνάντεζ, Ρόδρι, Σαούλ, Κόκε, Κορέα (70’ Λεμάρ), Γκριζμάν, Ντιέγκο Κόστα

Ερυθρός Αστέρας – Νάπολι 0-0

Στο άλλο ματς του ομίλου, στο πρώτο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας αμύνθηκε… γενναία, με τη Νάπολι να παίζει σαν τη γάτα με το ποντίκι τον αντίπαλό της. Οι Ιταλοί είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά οι Σέρβοι αντιπαρέταξαν αλυσίδα έξι παικτών έξω από την περιοχή τους, ενώ ακόμα και ο γνωστός για τις επιθετικές… αρετές του Μάρκο Μάριν, έμπαινε σε όλες τις μονομαχίες! Κι αφού ούτε ο Ινσίνιε στο 18’, ούτε κι ο Μίλικ στο 28’ κατάφεραν να νικήσουν τον Μπόργιαν, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Ερυθιρό Αστέρα να διατηρεί το μηδέν παθητικό, χάρη στην αυτοθυσία των παικτών του και καταφέρνει την πρώτη έκπληξη στον όμιλο, αφήνοντας τις εντυπώσεις στη Νάπολι αλλά όχι και την ουσία του «τριπόντου»…

Γαλατασαράι – Λοκομοτίβ Μόσχας 3-0

Εξαιρετική εκκίνηση για την ομάδα του Τερίμ στην «καυτή» και κατάμεστη «Turk Telecom Arena». Οι γηπεδούχοι με το γκάζι πατημένο και πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο άνοιξαν το σκορ με σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες (9’). Παρότι χρειάστηκαν χρόνο οι Ρώσοι ξαναμπήκαν στο ματς και πίεσαν κυρίως με στημένες φάσεις κι αν ήταν πιο τυχεροί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να είχαν απαντήσει.

Την δουλειά που ξεκίνησε στο πρώτο 45λεπτο ολοκλήρωσε λίγο πριν τα μισά του δεύτερου η Γαλατά. Με έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ντερντιγιόκ (67’) οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους και αγκάλιασαν τη νίκη. Από εκεί και πέρα «έσβησαν» το παιχνίδι και παρότι έμειναν και με δέκα παίκτες στο φινάλε, λόγω αποβολής του Εντιαγέ (87’), έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με πέναλτι του Ινάν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+4’).

Σάλκε – Πόρτο 1-1

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Φάρμαν, Νάσταζιτς, Ουτ (65′ Κονοπλιάνκα), ΜακΚένι, Σερντάρ (84′ Χαρίτ), Μπενταλέμπ, Καλιγκιούρι, Σανέ, Σεπφ, Εμπολό (72′ Μπούργκσταλερ), Νάλντο

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Μιλιτάο, Μάξι Περέιρα, Τέλες, Μαρέγκα, Μπραχίμι (82′ Ολιβέιρα), Ερέρα, Ντανίλο, Οτάβιο (90′ Ερνάνι), Φελίπε, Αμπουμπακάρ (60′ Κορόνα).

Λίβερπουλ – Παρί 3-2

Γκολ: 30′ Στάριτζ, 36′ πεν. Μίλνερ, 90+2′ Φιρμίνο / 40′ Μενιέ, 83′ Εμπαπέ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Γκόμεθ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Σαλάχ, Στάριτζ (72′ Φιρμίνο), Μανέ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ:Αρεολά, Μενιέ, Κιμπεμπέ, Σίλβα, Μπερνάτ, Ραμπιό, Μαρκίνιος, Ντι Μαρία (80′ Τσούπο-Μότινγκ), Εμπαπέ, Καβάνι (80′ Ντράξλερ), Νεϊμάρ