Ο Χάαλαντ σκόραρε και η Σίτι κέρδισε (1-0) την Μπάγερν

Ντεμπούτο με γκολ για τον Χάαλαντ.

Δώδεκα λεπτά χρειάστηκε ο Έρλινγκ Χάαλαντ για να σημειώσει το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Τα κατάφερε στη φιλική νίκη (1-0) επί της Μπάγερν στο «Lambeau Field», ένα παιχνίδι που έγινε υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Μάλιστα αυτή ήταν η αιτία για την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα για 15 λεπτά αλλά και μία διακοπή κατά τη διάρκειά του, με συνέπεια οι δύο ομάδες να αποφασίσουν να παίξουν δύο 40λεπτα.

Ο Νορβηγός διεθνής επιθετικός, που έφτασε από τη Ντόρτμουντ…άνοιξε λογαριασμό τερμάτων όταν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή στο 12ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τζακ Γκρίλις από τα αριστερά.

Στο πρώτο της φιλικό στις ΗΠΑ η Σίτι είχε νικήσει με σκορ 2-1 την Κλαμπ Αμέρικα.