Πάει… τρένο η Ουντινέζε – Επιτέλους νίκη για Μπολόνια (video)

Συνεχίζει ακάθεκτη η Ουντινέζε, η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Σασουόλο και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή. Επιτέλους νίκη για την Μπολόνια, πρώτος βαθμός για Μόντσα στο πρωτάθλημα.

Τον… χαβά της η Ουντινέζε! Η ομάδα του Αντρέα Σοτίλ πέρασε με το εμφατικό 3-1 από το «MAPEI», βρίσκεται στο -1 από την κορυφή και συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο. Την ίδια ώρα, η Σασουόλο παρέμεινε στα χαμηλά, έχοντας μόλις μία νίκη μετά από έξι αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Το ματς καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν εξαιρετικό, με τρομερό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Η Σασουόλο προηγήθηκε στο 33’ με τον Φρατέζι, με τον Ρουάν δέκα λεπτά αργότερα να αφήνει τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Αυτό έπαιξε κομβικό ρόλο, αφού οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μαζικά μπροστά και με τον Μπέτο στο 75ο λεπτό έφερε στα ίσα το σκορ.

Η… λύση ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σάμαρτζιτς να γράφει την ανατροπή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπέτο σκόραρε εκ νέου για το τελικό 3-1.

Επιτέλους νίκη για την Μπολόνια, η οποία κατάφερε να «τουμπάρει» τη Φιορεντίνα (2-1) και πήρε το πρώτο της τριποντο στο πρωτάθλημα. Ο Μαρτίνες με πλασέ σε κενή εστία από το γύρισμα του Σαπονάρα έδωσε προβάδισμα στους «βιόλα», οι οποίοι στη συνέχεια κλείστηκαν αρκετά πίσω στο γήπεδο και το πλήρωσαν. Πρώτα, στο 59’ ο Μπάροου ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα ο Κάσιους «σέρβιρε» την ανατροπή στον Αρναούτοβιτς. Το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε, με τον Ιγκόρ να αποβάλλεται στο φινάλε και να χάνει το επόμενο εντός έδρας ματς της Φιορεντίνα με αντίπαλο τη Βερόνα για την 7η αγωνιστική.

Τον πρώτο της βαθμό στη Serie A πήρε η Μόντσα που έμεινε όρθια στην έδρα της Λέτσε (1-1). Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Σένσι με φοβερή εκτέλεση φάουλ στο 35’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γιοάν Γκονζάλες (48’) έφερε το σκορ στα ίσα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν περισσότερο να κρατήσουν το… Χ παρά να πάρουν τη νίκη.