Πάλευε μόνος του ο Γιάννης αλλά δεν αρκούσε (video)

Ένας… Γιάννης δεν φέρνει την άνοιξει. Ο Greek Freak πάλευε μόνος του κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς, αφού οι Μπακς δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων γνωρίζοντας την ήττα με 118-100.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε γεμάτη εμφάνιση με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 9/12 δίποντα και 8/11 βολές, κάνοντας και εφτά λάθη.

Οι Νετς πήραν από την αρχή το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 36-29, ενώ στη δεύτερη περίοδο ήταν… καταιγιστικοί πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +13 (60-47).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού οι Μπακς στηρίζονταν κυρίως στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έδωσε πολλές μάχες στην αντίπαλη ρακέτα με αποτέλεσμα να φθαρεί.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Γιάννης άρχισε να δημιουργεί, με τον Μπρουκ να μπαίνει στην εξίσωση και με σερί έξι πόντων, οι Μπακς μείωσαν στους δέκα (102-92), όμως ανέλαβε δράση ο Ίρβινγκ και «τελείωσε» το παιχνίδι.

Έτσι, οι Μπρούκλιν Νετς έφτασαν στην 21η νίκη της σεζόν (21-12 το ρεκόρ τους), με τους Μπακς να γνωρίζουν την 10η ήττα τους (22-10 το ρεκόρ τους).

Ο Κέβιν Ντουράντ (24π, 5ρ, 6ασ), ο Νικ Κλάξτον (19π, 8ρ, 5ασ) και ο Κάιρι Ίρβινγκ (18π, 9ρ, 6ασ), ήταν καθοριστικοί για τη νίκη των Νεοϋορκέζων, που συνεχίζουν το αήττητο σερί τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-29, 60-47, 85-75, 118-100.