Πάλεψαν κόσμος και ομάδα μέχρι τέλους, ήττα του Αρη από τον Ολυμπιακό (72-81)

To ματς του Αρη με τον Ολυμπιακό ξεκίνησε με τις ιδιαίτερες τιμές των ομάδων και του ΕΣΑΚΕ στο πρόσωπο του Γιάννη Ιωαννίδη.

O Αρης δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Κάνααν, που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Ολυμπιακού. Το τελικό 72-81 δεν επέτρεψε να χαρεί με τη διαιτησία στο τελευταίο δεκάλεπτο να έχει αρκετά λάθη.

Τολιόπουλος, Μποχωρίδης ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Καστρίτη, που πάλεψε μέχρι τέλους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-7 στο 4ο λεπτό. Και με 5-10. Ο Αρης αντέδρασε και καλή επιθετική παρουσία μείωσε σε 11-12 στο 7ο λεπτό. Ο Αρης πάλεψε αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 18-23. Πολύ καλός ο Μπλούμπεργκς με 9 πόντους.

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε με καλάθι του Χάρελ σε 24-27 στο 13ο λεπτό. Ο Αρης με Γκάλινατ και Καρ πάλευε για το προβάδισμα. Με τρίποντο του Γκάλινατ το σκορ έγινε 29-27 στο 15ο λεπτό. Ο Αρης θέλησε να προηγηθεί και το έκανε με 36-32 στο 18ο λεπτό.  Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και το σκορ έγινε 36-37. Το ημίχρονο έληξε με 41-40 και ο Αρης κοντράρει στα ίσια τον Ολυμπιακό!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, που ήταν 47-48 στο 23ο λεπτό! Ο Ολυμπιακός στο 25ο λεπτό προηγήθηκε με 49-55 με τον Κάνααν να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9 στο 27, αλλά ο Αρης μείωσε σε 53-58. Το 53-64 έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό και το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 54-64.

Ο Αρης θα έπρεπε στην τελευταία περίοδο να ανατρέψει ένα μεγάλο εμπόδιο. Μείωσε προσωρινά σε 57-65 στο 34ο λεπτό. Το 62-70 του 35ου λεπτού άφησε ελπίδες στον Αρη. Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο Αρης μείωσε σε 69-73 στο 38ο λεπτό. Τα καλάθια όμως του Γουόκαπ και του Λαρεντζάκη έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Το τελικό 72-81 ήρθε με τους φιλάθλους να χειροκροτούν τους παίκτες για την προσπάθειά τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Λουλουδιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 9 (4/12 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 6 (1/5 σουτ), Σλαφτσάκης 6, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κατσίβελης, Χάρελ 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 25 (1/1 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 15 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (6/12 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 1, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σίκμα