Πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν άντεξε, ήττα του Άρη από την Μπουργκ (72-65)

Ο Άρης είχε ένα πολύ δύσκολο βράδυ στη Γαλλία κόντρα στην Μπουργκ και πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις με εχθρική διαιτησία στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 72-65, έχοντας κορυφαίους τους Χάρελ, Μπάνκστον και Τολιόπουλο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Μπουργκ επί γαλλικού εδάφους.

Η ομάδα ξεκίνησε πολύ άσχημα και μάλιστα έχανε με 11-0 στο 5ο λεπτό. Ο Άρης μείωσε σε 13-2 ύστερα από ώρα, αλλά βρέθηκε από νωρίς πίσω. Βρέθηκε να χάνει με 23-4 και ο Άρης μείωσε 23-8.  Το δεκάλεπτο έληξε με 25-8.

Η κιτρινόμαυρη ομάδα μπήκε δυνατά και μείωσε σε 25-14 στο 12ο λεπτό.  Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο στο 14ο λεπτό με 27-18 με τον Άρη να αντιδράει. Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους και άρχισαν να ελπίζουν. Στο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά με τρίποντο Τολιόπουλου από τα 9 μέτρα, 37-34!

H ολική επαναφορά έγινε με το 37-36! Ο Άρης επέστρεψε από το μείον 19 και έδειξε ότι θα παλέψει για τη νίκη! Στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 41-41. Η Μπουργκ ξέφυγε με 8 πόντους και έκοψε τον ρυθμό του Αρη.  Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 53-49!

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Η Μπουργκ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 57-49 στο 32ο λεπτό. Ο Αρης πάλευε να κατεβάσει τη διαφορά. Το 60-54 στο 35ο λεπτό άφηνε πιθανότητες. Τα λάθη των διαιτητών έδωσαν αέρα 11 πόντων στην Μπουργκ και κάπου εκεί δεν μπορούσε να αλλάξει η κατάσταση. Ο Αρης μείωσε σε 67-62, αλλά δεν άντεξε. Το τελικό σκορ ήταν 72-65, απλά έριξε τη διαφορά, ο Άρης ηττήθηκε και βλέπει τα επόμενα ματς.

Φτωχή βραδιά για τον Ρομπέρτο Γκάλινατ με 4 πόντους (1/7 σουτ), ο Κρις Μπάνκστον είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, στους 15 πόντους και ο Βασίλης Τολιόπουλος και ακολούθησε ο Ρόνι Χάρελ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζακαρί Ρισασέ και Αϊζάια Μάικ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τζέρεμι Μόργκαν είχε 12 πόντους, μαζί με 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βικλίκι, Χάτζιτς, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φαθού): Λούις 7 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2/6 τρίποντα), Σάλας 9 (3 ριμπάουντ), Χανίφι, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2/3 τρίποντα), Μόργκαν 12 (5 ασίστ, 5κλεψίματα), Ρόουλαντ, Ομενάκα, Μάικ 14 (5 ριμπάουντ), Κόκιλα 2, Ζουλιέν

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Καρ 5, Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 15 (8 ριμπάουντ), Γκάλινατ 4