Πάλεψε για τρία δεκάλεπτα με ηγέτη τον Γκάλινατ, ήττα για τον Αρη από την Γκραν Κανάρια (66-82)

Σε ένα κατάμεστο Παλέ και με τη συγκίνηση διάχυτη λόγω  της απώλειας του Γιάννη Ιωαννίδη ο Αρης υποδέχθηκε στην Γκραν Κανάρια.

Ο Γκάλινατ δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του και ο Αρης δεν μπόρεσε να αναχαιτίσει τους Ισπανούς, κάτοχους του τίτλου, που νίκησαν με 66-82.

Στην πρώτη περίοδο μπήκε πολύ δυνατά και χάρη στον εκπληκτικό Γκάλινατ προηγήθηκε με 10-3 στο 3ο λεπτό. Η ισπανική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 12-10 στο 6ο λεπτό. Με βολές του Σλαφτσάκη το σκορ έγινε 16-10. Με σκυλίσια άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές ο Αρης προηγήθηκε με 23-15 στο 8ο λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 28-20!

Με 5.000 κόσμο θέλησε να συνεχίσει έτσι και στο δεύτερο. Η ισπανική ομάδα μείωσε στο 12ο σε 28-25. Οι Ισπανοί πλησίασαν στον με 30-29 στο 15ο λεπτό.  Ο Αρης κόλλησε επιθετικά και η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε 32-34 στο 17ο λεπτό για πρώτη φορά. Μάλιστα, πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-38 ύστερα από 1 βολή του Μποχωρίδη σε ένα κακό από θέαμα δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 36-43 στο 23ο λεπτό.  Το σκορ ήταν 41-48 στο 26ο λεπτό και ο Αρης έψαχνε το ξέσπασμα, για να πλησιάσει. Με καλάθι του Γκάλινατ ο Αρης μείωσε σε 45-48 και έμεινε.  Η 3η περίοδος τελείωσε έληξε με τον Αρη να χάνει 55-57 και όλα να είναι ανοιχτά!

Η ισπανική ομάδα ξέφυγε στο 32ο λεπτό με 55-62. Ο Αρης ήταν αρκετά άστοχος και έψαχνε λύσεις. Το 55-65 έδωσε προβάδισμα νίκης στην Γκράν Κανάρια και ο Αρης έψαχνε την ανατροπή. Καμία βοήθεια από Καρ. Ο Αρης έχανε με 59-73 στο 36ο λεπτό και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους Ισπανούς. Η πρεμιέρα του Αρη συνδυάστηκε με ήττα (66-82) σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο, αλλά η Γκραν Κανάρια είναι μια πολύ ακριβή και καλή ομάδα. Ο Αρης επέστρεψε στην Ευρώπη, αλλά θέλει δουλειά ακόμα…

Κακή η διαιτησία για τον Αρη, αλλά στο τέλος η διαφορά ήταν εμφανής…Ο Άρης ετοιμάζεται πλέον για την πρεμιέρα της Basketleague με τον Ολυμπιακό και το ταξίδι στη Λιθουανία για τον αγώνα με τη Λιετκαμπέλις ενώ η Γκραν Κανάρια θα αντιμετωπίσει την Ουλμ για τη 2η αγωνιστική.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαμόσκι, Λαουριναβίτσιους, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 6 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καρ 2 (4 λάθη), Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 4 (5 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (2), Γκάλινατ 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Κλάγιτς 3 (1), Σλότερ 21 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπάσας (3 ασίστ), Αλμπισί 8 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη), Πρκάτσιν (3 ριμπάουντ), Μπρουσίνο 14 (4/8 τρίποντα), Σάλβο 9 (1), Πέλος 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σούρνα 3 (1), Λάντεσπεργκ 4, Λόπεζ 2, Λάμερς 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)