Πάλεψε στο ΣΕΦ, δεν έκανε αγγαρεία, αλλά έχασε (79-65)

Ο Άρης έπαιξε τον τρίτο ημιτελικό με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ όχι κάνοντας αγγαρεία, αλλά για να διεκδικήσει τις πιθανότητές του να τον κερδίσει. Πάλεψε με μεγάλη ένταση, έβαλε δύσκολα στον φιναλίστ της Ευρωλίγκας, αλλά εν τέλει ηττήθηκε με 79-65.

Το μεγάλο πρόβλημα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, το οποίο προστέθηκε στις απουσίες των Ζάρα, Τζάκσον, τον τραυματισμό του Ντραγκίσεβιτς στα μέσα της πρώτης περιόδου και τα δύο γρήγορα φάουλ που χρεώθηκε ο Κάμινγκς.

Ο Ολυμπιακός ανανέωσε επτά φορές την επίθεσή του στο πρώτο μέρος, σκοράροντας 8 πόντους, πήρε και 8 πόντους από αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενος τις αργές επιστροφές των παικτών του Πρίφτη και δικαίως είχε το προβάδισμα.

Ο Άρης παρότι πάλεψε στην άμυνα πέντε εναντίον πέντε, δεν μπόρεσε να κόψει το τρανζίσιον των ερυθρόλευκων από τη στιγμή που έχασε και τα ριμπάουντ μοιραία βρέθηκε πίσω με 15-7 (6’), 19-10 (8’) και 22-13 (10’).

Προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και το κατάφερε εν μέρει (24-18 στο 12’, 28-21 στο 14’), όμως έμεινε χωρίς σκορ για τρία λεπτά προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να ξεφύγουν με 39-23, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με καλάθι του Κάμινγκς (39-25).

Οι κίτρινοι μπήκαν με νωθρότητα στο δεύτερο ημίχρονο και φυσικά το πλήρωσαν. Ο Μάντζαρης με 2/2 τρίποντα και ο Πρίντεζης με εύκολα καλάθια από ασίστ του Σπανούλη διαμόρφωσαν το 49-27 (23’), αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι κίτρινοι αντέδρασαν, μείωσαν σε 52-36 (25’), αλλά αδράνησαν και πάλι στο ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός πολύ εύκολα ξέφυγε και πάλι (57-36 στο 26’).

Οι παίκτες του Πρίφτη το πάλεψαν, ο Κάμινγκς είχε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο και η διαφορά έπεσε στους 14 πόντους (63-49 στο 29’) με τον Άρη να έχει 24 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (65-49), έναν λιγότερο από όσους σε όλο το πρώτο μέρος!

Με τρίποντο του Κάμινγκς και ραβέρσα του Χρηστίδη ο Άρης μείωσε στους 11 πόντους (65-54) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μέσα από την άμυνά του κατάφερε να μειώσει και κάτω από τους 10 πόντους (67-58 στο 36’, 69-60 στο 37’), όμως τότε εμφανίστηκε ο Παπαπέτρου και συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στον Ολυμπιακό (74-62 στο 38’) και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-25, 65-49, 79-65.