Πάλεψε μέχρι τέλους ο λαβωμένος Αρης, λύγισε στην παράταση (78-77)

Mε πολλούς τραυματισμούς και ψυχή ο Αρης πάλεψε στην Καρδίτσα.

Χωρίς Χάγκινς και Σανόγκο, αλλά και Καββαδά, ο Αρης έδωσε μάχη στην Καρδίτσα για το καλύτερο.

Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση, αλλά τελικά ο Αρης ηττήθηκε με 78-77!

H ομάδα πάντως πάλεψε κόντρα και σε μια κακή διαιτησία, αφού οι τρεις διαιτητές ήταν πολλές φορές εχθρικοί.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην πρώτη περίοδο. Ο Αρης προηγήθηκε με 0-4, αλλά η Καρδίτσα απάντησε με 6-4 και 12-8. Ο Αρης ισορρόπησε το ματς και η πρώτη περίοδος έληξε με 16-14.

Οι κίτρινοι μέχρι το 14ο λεπτό είδε Σανόγκο και Χάγκινς να τραυματίζονται, αλλά προηγήθηκε με 18-20. Εβανς και Γκάλινατ όμως έκαναν ζημιά και η Καρδίτσα νικούσε με 27-23 στο 16ο λεπτό.  Ο Νετζήπογλου ένα λεπτό πριν το τέλος ισοφάρισε σε 31-31, ενώ είχε και τη βοήθεια των φιλάθλων του. Η Καρδίτσα προηγήθηκε με 36-31 και παράλληλα έχασε Χάγκινς και Σανόγκο. Με καλάθι του Σχίζα ο Αρης μείωσε σε 36-34! Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Αρης μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει έκανε ντεμαράζ και προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με 50-56! Αυτό ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου, με τον Αρη να κάνει 14-22 επιμέρους σκορ!

Ο Αρης ξέφυγε με 52-60 στο 32ο λεπτό, αλλά η Καρδίτσα μείωσε σε 57-60! Η Καρδίτσα δεν τα παρατούσε, αλλά ο Γκούντγουιν ήταν εκεί και έδωσε προβάδισμα στον Αρη με 64-66 στο 37ο λεπτό! Οι δυο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους. Η Καρδίτσα προηγήθηκε με 68-67, ο Αρης προσπάθησε! Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Γκούντγουιν να κάνει τρομερό ματς και να στέλνει το ματς στην παράταση με 69-69!

Στην παράταση οι δυο ομάδες πάλεψαν σώμα με σώμα! Η Καρδίτσα στις λεπτομέρειες κέρδισε με 78-77!

Η Καρδίτσα βρέθηκε στο +1 (78-77) λίγο πριν από το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, ο Άρης είχε όμως τον τελευταίο λόγο. Ο Γιάννης Καστρίτης πήρε το τάιμ άουτ, έδωσε την μπάλα στον Τζέι Ντι Νότε, το σουτ που επιχείρησε όμως από τα εννιά μέτρα κατέληξε στο σίδερο, γεγονός που χάρισε στους νεοφώτιστους μια πραγματικά σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος – Θεονάς – Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69κ.α., 78-77.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 15 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γκιουζέλης, Γουέστ, Γκάλινατ 32 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 λάθη), Πρίτζετ 17 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Αθηναίου 4, Χάντερ, Γκάμπροβσεκ, Σαρικόπουλος 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκούντγουιν 9 (9 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τολιόπουλος 4 (0/8 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότε 14 (1/10 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα), Νετζήπογλου 11 (1), Μήτρου – Λονγκ 8 (1), Σανόγκο 4, Σχίζας 8 (2), Φίλλιος, Χρηστίδης 8, Χάγκινς.