ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, ήττα του Άρη από την Μπουργκ (68-76)

Σε ένα κατάμεστο Παλέ ο Άρης έδωσε τον καλύτερό του εαυτό κόντρα στην Μπουργκ.

Με τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ να είναι οι πρώτοι σκόρερ, ο Άρης πήγε το ματς μέχρι εκεί που μπορούσε, αλλά ηττήθηκε από την ακριβή και δυνατή Μπουργκ με 68-76.

Στο 7-9 έπεσαν οι Θεσσαλονικείς (4-4 εντός και 3-5 εκτός έδρας), δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της regular season.

Οι κιτρινόμαυροι λύγισαν απέναντι στους Γάλλους (68-76), με το 18χρονο φαινόμενο Ζακαρί Ρισασέ να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να κυριαρχεί μπροστά σε σκάουτ ομάδων του NBA που ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη για να τον αξιολογήσουν.

Δυνατά ξεκίνησε το ματς με την Μπουρκ να προηγείται με 4-10 στο 3ο λεπτό. Η γαλλική ομάδα διατηρούσε υψηλό προβάδισμα και στο 5ο λεπτό το σκορ ήταν 6-13.  Mε καλάθι του Γκάλινατ ο Άρης μείωσε σε 10-15 στο 9ο λεπτό. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 10-22 με την Μπουργκ να ξεφεύγει.

Οι Γάλλοι είχαν ξεκάθαρα το προβάδισμα και ο Άρης είχε δύσκολο έργο. Με τετράποντο του Σταρκ ο Άρης μείωσε σε 14-22. Οι Γάλλοι απάντησε με 14-27, αλλά ο Άρης μείωσε ξανά στο 12ο σε 18-27. Η διαφορά έπρεπε να μείνει σε χαμηλά επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Τολιόπουλου ο Άρης μείωσε σε 24-30 στο 15ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε με τον Άρη να παλεύει, αλλά να είναι πίσω με μικρή διαφορά με ένα σερί 8-0. To 34-39 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τις 2 ομάδες.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και με πόντους του Γκάλινατ ισοφάρισε σε 39-39 στο 22ο λεπτό. Η Μπουργκ απάντησε με ένα σερί 0-7, αφού ο Άρης πληρώνει τον κακό Σόουζα σε κάθε ματς…Το σκορ έγινε 39-46 στο 25ο λεπτό. Ο Άρης μείωσε σε 44-48 στο 26ο λεπτό, θέλοντας να μείνει κοντά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 51-59, με τον Άρη να στέκεται με  αξιοπρέπεια. Γκάλινατ και Τιολιόπουλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Στην 4η περίοδο ο Άρης έπρεπε να καλύψει τη διαφορά, για να ελπίζει. Έτσι, μείωσε σε 55-61 στο 32ο. Το σκορ στο 34ο λεπτό ήταν 60-63. Η Μπουργκ απάντησε με ένα σερί 0-6 και πήρε διαφορά 9 πόντων. Η Μπουργκ προηγήθηκε με 66-73 στο 39ο λεπτό και ήταν πολύ δύσκολο να ανατραπεί στο τέλος αυτή η διαφορά… Μένουν δυο αγωνιστικές, για να δει αν θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση ο Άρης.

Η Μπουργκ έδειξε για 40 λεπτά την ανωτερότητά της στο Nick Galis Hall. Καταφέρνοντας έτσι να… υποτάξει τον Άρη, που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε ποτέ να καρπωθεί τις δικές του καλύτερες στιγμές. Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν τρεις φορές από διψήφιες διαφορές, ισοφάρισαν στους 39 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο αλλά στο φινάλε έχασαν τις ευκαιρίες τους και μοιραία ηττήθηκαν, παρά την πολύ καλή εμφάνιση των Τολιόπουλου και Γκάλινατ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Κόλιενσιτς, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 34-39, 51-59, 68-76

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 4 (1/5 σουτ, 1/3 βολές, 4 ασίστ), Σανόγκο 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 6 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Χάρελ 5 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάνκστον 5, Γκάλινατ 20 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φοτού): Λούις 2 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπράουν 3 (1/6 σουτ), Σαλάς 6 (3/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρισασέ 20 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Μασά 9 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μόργκαν 7 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρόουλαντ 7 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάικ 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόκιλα 7 (4 ριμπάουντ), Ζουλιέν 8 (2)