Πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε ο Αρης κόντρα στον Παναθηναϊκό, κρατάει το δεύτερο ημίχρονο (96-79)

Πάλεψε όσο μπορούσε ο Αρης στο ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟ με πολλές απουσίες, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη.

Χάγκινς, Λονγκ, Τολιόπουλος  και Σανόγκο ήταν οι κορυφαίοι, ενώ ο ΠΑΟ είχε μεγάλο προυραλισμό και νίκησε με 96-79.

Πολύ άσχημο ξεκίνημα έκανε ο Αρης που είχε πολλές απουσίες. Βρέθηκε να χάνει με 19-0 και ήταν πολύ άστοχος. Μάλιστα, πέτυχε το πρώτο καλάθι στο 8ο λεπτό με την περίοδο να κλείνει στο 24-7 για τον Αρη!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά και μείωσε στο 14ο λεπτό σε 26-17, αλλά ως εκεί. Ο  ΠΑΟ είχε σαφώς περισσότερες λύσεις και ο Αρης βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με πολλούς πόντους. Το ημίχρονο έληξε με 45-24!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε την 3η περίοδο. Ο Αρης βρέθηκε να χάνει με 58-32, ψάχνοντας λύσεις από τον πάγκο. Μάταια, όμως, οι κίτρινοι ήταν πολύ άστοχοι και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν.  Μόνο, μείωσαν σε 61-41 στο 28ο λεπτό. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Χόρκλερ και τον Αρη να είναι πίσω με 74-49.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά. Οι δυο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής και ο Αρης γνώρισε μια βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ, κάνοντας ότι μπορεί ουσιαστικά στην έναρξη του δεύτερου γύρου και απλά κατέβασε τη διαφορά στο 96-79.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:24-7, 45-24, 74-49, 96-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς 13 (3/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (7 ασίστ), Γκουντάιτις 16 (5/6 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 3 (0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Λι 2, Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα), Σαμοντούροβ, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Μαντζούκας 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 12 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτρου – Λονγκ 15 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Καββαδάς 3, Νετζήπογλου 4, Χάγκινς 15 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Τολιόπουλος 16 (4/9 τρίποντα), Φίλλιος 4, Πακ 4.