Πάλεψε ο Άρης άγγιξε την νίκη, αλλά λύγισε (3-2) στο Μαρκόπουλο

Πάλεψε ο Άρης άγγιξε την νίκη, αλλά λύγισε (3-2) στο Μαρκόπουλο για το γυναικείο βόλεϊ.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Δύο μέρες μετά τη νίκη επί της Ηλιούπολης, η ομάδα του Άρη δοκιμάστηκε πάλι στην Αθήνα, κόντρα στο Μαρκόπουλο για τη 13η αγωνιστική της Volleyleague, θέλοντας να πάρει τη ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα του πρώτου γύρου, όμως δεν τα κατάφερε.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να προηγηθεί στο πέμπτο σετ 1-5 και 6-8, αλλά τελικά έχασε από τους γηπεδούχους.

Η ομάδα με έδρα από τα Μεσόγεια πήρε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα του Παστορίνο έφτασε τους 13 βαθμούς και προσπέρασε τον Πορφύρα φτάνοντας την όγδοη θέση. Ο Άρης από την άλλη έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για την πρώτη τετράδα. Η κιτρινόμαυρη ομάδα με τον πόντο που πήρε έφτασε τους 21 παραμένοντας στην έβδομη θέση.

Τα σετ: 25 – 20, 26 – 24, 20 – 25, 11 – 25, 15 – 12.

H σχετική αναφορά του ΑΣ Άρης για το παιχνίδι:

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει διπλό μέσα στο Μαρκόπουλο, από το οποίο ηττήθηκε με 3-2 σετ.

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν μεγάλη ανατροπή και μετέτρεψαν το 2-0 σε 2-2 σετ, ενώ στο τάι μπρέικ προηγήθηκαν με 3-7. Όμως στη συνέχεια ήταν η σειρά των γηπεδούχων για την ανατροπή και τελικά τη νίκη με 15-11.

Το Μαρκόπουλο πήρε το πρώτο σετ με 25-20 και ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο, προηγούμενο με 5-2 και 9-6. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω με 13-7 αλλά μείωσε σε 16-13 και 17-15. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 20-16 αλλά οι κιτρινόμαυρες αντεπιτέθηκαν για το 20-19. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 23-23 με άσο της Κωνσταντινίδου και 24-24 αλλά έχασε το σετ με 26-24.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 3-4 στο τρίτο σετ, όμως το Μαρκόπουλο πέρασε με 9-6. Η ομάδα μας ισοφάρισε σε 12-12 και πέρασε με 13-15. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 18-18 σε 19-24 και πήρε το τρίτο σετ με 20-25.

Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη ξεκίνησαν δυνατά και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 2-4, ενώ αργότερα πήρε διαφορά 4 πόντων με 5-9. Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο +6 (6-12) και στο +8 (7-15). Η Ανθούλη έγραψε το 10-18 και η Φάιερς το 10-20 . Ο ΑΡΗΣ πήρε το σετ με 11-25 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε στην αρχή του τάι μπρέικ και με την Ανθούλη να προκαλεί μεγάλα ρήγματα στον αντίπαλο προηγήθηκε με 1-5. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 3-7 σε 6-7 και ισοφάρισαν σε 8-8. Το Μαρκόπουλο έκανε το 12-10 και το 14-11 και πήρε το σετ με 15-12.

Τα σετ: 25-20, 26-24, 20-25, 11-25, 15-12.