Πάλεψε ο Άρης, αλλά λύγισε (3-1) από τον Ολυμπιακό

Ο Άρης πάλεψε, κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, αλλά έχασε με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volle League.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του, μια και έχει να χάσει στην Ελλάδα την 1η αγωνιστική της σεζόν 2018-19, όταν γνώρισε την ήττα από τον Άρη!

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και μεγάλωσε το σερί νικών του στο 39-0.

Οι «κιτρινόμαυρες» έβαλαν δύσκολα στις νταμπλούχες Ελλάδας, ισοφάρισαν σε 1-1 σετ και έχασαν τρεις ευκαιρίες να προηγηθούν με 2-1 σετ και να αποσπάσουν έστω έναν βαθμό από την αναμέτρηση. Ο Άρης αρχικά ανέτρεψε το εις βάρος του 19-17 με σέρβερ την Λαμπρινή Κωνσταντινίδου και προηγήθηκε με 21-17. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 και το σετ κρίθηκε στον πόντο. Η Τέιλορ Άγκοστ έχασε διπλή επίθεση στο 26-25 και στη συνέχεια δέχθηκε μπλοκ από την Κατερίνα Ζακχαίου για το 26-26. Ο Ολυμπιακός έχασε δύο δικά του σετ μπολ, όμως στο τρίτο η Στέλλα Χριστοδούλου μπλόκαρε την Έτσε Χοτσαόγλου για το 30-28 και το 2-1 σετ.

Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος του, οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας για το τελικό 25-11.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ελίζαμπεθ Σκοτ με 22 πόντους και 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (20/40 τελειωμένες), με την MVP της προηγούμενης αγωνιστικής Άνα Ζιβογίνοβιτς να ακολουθεί με 19. Για τον Άρη η Τέιλορ Άγκοστ είχε 19 πόντους αλλά με 34% αποτελεσματικότητα (17/50 τελειωμένες).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ..

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 21-25, 30-28, 25-11)