Πάλεψε ο Άρης μέχρι τέλους, αλλά ηττήθηκε από τον Ηρακλή (91-86)

Ο Άρης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή σε ένα γεμάτο Ιβανώφειο, αλλά δεν τα κατάφερε  να κερδίσει και ηττήθηκε με 91-86!

Ο Ηρακλής είχε 9/10 τρίποντα από το 26′ μέχρι το 33′ ,στοιχείο που κόστισε!

Ο Άρης μπήκε πολύ νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 8-0 στο 4ο λεπτό. Όμως, με τον Ουίλιαμς να κάνει πολύ καλό ματς οι κίτρινοι δεν άφησαν τον Ηρακλή ξεφύγει και μείωσαν σε 16-14. Στη συνέχεια ο Ηρακλής απάντησε με τον Χένρι και συνεχόμενους πόντους, οπότε το δεκάλεπτο έληξε με 26-17, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 30-19. Όμως, ο Άρης χωρίς τον Χάνλαν “έτρεξε” ένα σερί 0-18. Όλα αυτά για τον Άρη που έχανε με 11 και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι “δάγκωναν σίδερα” και με ένα σερί 0-20 να προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 33-39!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου συναρπαστικό. Ο Άρης ξέφυγε με 37-46, αλλά ο Ηρακλής στο 25ο λεπτό με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 44-46! Ο Άρης όμως απάντησε με ένα σερί 0-5 και ξέφυγε ξανά με 44-51. Στο ματς των σερί ο Ηρακλή έκανε ένα 6-0 και μείωσε σε 50-51 στο 28ο λεπτό! Η διαιτησία για τον Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν παραπάνω από εχθρική, αλλά οι ρέφερι δεν …. ένιωθαν κάτι! Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με 62-56 και τον Άρη να δέχεται 29 πόντους στην 3η περίοδο!

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και με τον Παπαδάκη να είναι εκπληκτικός ξέφυγε στο 32ο λεπτό με 74-59, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης και με την ψυχολογία υπέρ του!  Ο Χάνλαν πέτυχε πολλούς πόντους, αλλά ο Άρης δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς, αν και μείωσε σε 78-71 στο 37ο λεπτό. Ο Ηρακλής ξανα-ξέφυγε με 86-75, αλλά ο Χάνλαν έκανε ότι μπορούσε, για να κερδίσει ο  Άρης, μειώνοντας σε 89-86, ως εκεί όμως… Αν μη τι άλλο ο Άρης έδωσε ότι είχε!

Ο Ηρακλής τελικά έφτασε στη νίκη με κορυφαίους Παπαδάκη, Έιμπραμς και Χένρι, ενώ από τον Άρη Ουίλιαμς, Χάνλαν και Τζούστον ξεχώρισαν!

Θα πρέπει να αναφερθεί και η κακή διαιτησία στα κρίσιμα σημεία. Ο Χάνλαν πέτυχε 24 πόντους σε ένα δεκάλεπτο! Κάτι πρέπει να κάνει ο Άρης πάντως για τη διαιτησία, γιατί κοστίζουν τα σφυρίγματα!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Τσολάκος – Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 13 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμάτης 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χένρι 18 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάρετ 12 (6 ριμπάουντ), Έιμπραμς 19 (1/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 8/8 βολές), Σκορδίλης 2, Φίλιος, Ντολεζάι (0/4 σουτ), Παπαδάκης 22 (0/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα, 7/10 βολές).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Κάουαν 9 (3/14 σουτ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Γουίλιαμς 19 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 24 (2/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Καμάρας 2, Σχίζας 4, Πουλιανίτης 5 (1/6 σουτ), Λόκετ 4, Κώττας.