Πάλεψε ο Αρης, ήττα από τον Ολυμπιακό και αποκλεισμός από το Κύπελλο (82-51)

Ο Αρης προσπάθησε να κάνει το καλύτερο κόντρα στον Ολυμπιακό. Γκούντγουιν, Νότε και Χάγκινς ήταν οι κορυφαίοι για τον Αρη, που ηττήθηκε με 82-51 σε ένα … άδειο γήπεδο και πλέον επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη και θα ασχοληθεί με το Πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 4-0 και 13-4. Ο Αρης πάλευε, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε από πολύ νωρίς και πήρε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Το 22-4 ήταν ανάγλυφο για την εικόνα.

Ο Αρης για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό μείωσε σε 24-11 και 31-20. O Αρης βελτιώθηκε και το ημίχρονο έληξε με 39-24, ξεπερνώντας την κακή εμφάνιση της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Καστρίτη προσπάθησαν να παλέψουν και στο 23ο λεπτό το σκορ ήταν 45-28. Ο Αρης μείωσε σε 48-35 στο 26ο λεπτό και κρατούσε τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 60-37.

Η τελευταία περίοδος μάλλον ήταν τυπική διαδικασία με τον Αρη να κάνει το καλύτερο που μπορεί και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη πρόκριση. Δόθηκε χρόνος σε όλους τους παίκτες και βγήκαν ασφαλή συμπεράσματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ),μ Κάναν 2, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα), Πάπας 3 91), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Πίτερς 3 (1), Μπλακ 14 (6/7 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 4 (0/3 τρίποντα), Γκούντγουιν 11 (7 ριμπάουντ), Λονγκ 9 (1/5 τρίποντα), Τολιόπουλος (0/4 τρίποντα), Σχίζας 2, Φίλλιος 5 (1), Νότε 9 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σιδέρης, Νετζήπογλου 2, Χαβαλές, Χρηστίδης, Χάγκινς 9 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).