Πάλεψε ο Αρης όσο μπορούσε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ολυμπιακό (66-83)

Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας και δυο βασικές απουσίες ο Αρης πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στον Ολυμπιακό.  Η ομάδα του Καστρίτη ηττήθηκε με 66-83 και κοιτάει την αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Ο κόσμος πάντως ήταν κοντά και χειροκρότησε στο τέλος την ομάδα.

Αποφασισμένος για το καλύτερο ξεκίνησε ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς Καββαδά και Τολιόπουλο. Μάλιστα, προηγήθηκε με 9-6 και μέχρι το 8ο λεπτό που το σκορ ήταν 13-15 κόντραρε στα ίσα τον Ολυμπιακό. Με τρίποντο του Ουόκαπ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 13-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και στο 15ο λεπτό το σκορ έγινε 18-36. Το μόνο που κατάφερε ο Αρης ήταν να μειώσει προσωρινά σε 25-37, αλλά το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 16 πόντων (25-41).

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν εντυπωσιακά ούτε στην 3η περίοδο. Παρά την θερμή ατμόσφαιρα από 2.500 φιλάθλους ο Αρης έχανε σταθερά με πάνω από 20 πόντους. Κατάφερε να μειώσεις τους 18 (42-60) στο 27ο λεπτό, αλλά και πάλι η ψαλίδα άνοιξε με τη λήξη της 3ης περιόδου (46-68).

Η τελευταία περίοδος έδωσε τη δυνατότητα στον Καστρίτη να δώσει χρόνο σε όλους. Στο 34ο λεπτό το σκορ έδειχνε 54-76. Η διαιτησία και σε αυτό το πολύ εύκολο ματς έκανε πολλά λάθη και έγινε αντικείμενο αποδοκιμασιών από την κερκίδα.  Το τελικό 66-83 χάρισε στον Ολυμπιακό μια εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 9 (2/7 τρίποντα), Γκούντγουιν 16 (7/14 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 14 (2/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 9 λάθη), Χάγκινς 14 (4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/1 βολή, 13 ασίστ), Σανόγκο 2, Σχίζας 5 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας 4, Σιδέρης, Χαβαλές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κάναν 14 (4/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μπόλομποϊ 12 (5/7 δίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (1), Πάπας 3 (1), Σλούκας 4 (0/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Πίτερς 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλακ 7 (3/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 5 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα).