Πάλεψε στο ΣΕΦ, αλλά δεν άντεξε στην πίεση (84-68)

Ο Άρης δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση του Ολυμπιακού και παρά το καλό ξεκίνημα και το ότι δεν παράτησε το ματς, γνώρισε την ήττα με σκορ 84-68 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Οι ερυθρόλευκοι ανάγκασαν τον Άρη σε 19 λάθη, εκ των οποίων τα περισσότερα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο όταν και πήραν διαφορά 18 πόντων. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έχασαν τη συγκέντρωσή τους, δεν είχαν καλές επιλογές απέναντι στην πίεση του Ολυμπιακού και έμειναν πίσω στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό για τον Άρη, κυρίως γιατί κατάφερε να μπερδέψει τον Ολυμπιακό με την αλλαγή στις άμυνές του. Πάσαλιτς και Βεζένκοφ βρήκαν στόχο και έτσι διαμορφώθηκε το 17-17. Μέχρι και το 17’ ο Άρης ήταν μέσα στο ματς. Το σκορ ήταν 34-30, αλλά οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Πρίντεζη πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διαφορά 10 πόντων (45-35).

Στη τρίτη περίοδο ο Σπανούλης σε ρόλο δημιουργού έφτιαξε πολλές φάσεις για τους ψηλούς των Πειραιωτών, ο Βεζένκοφ δεν είχε βοήθεια επιθετικά και έτσι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι και το +21 (67-46) στο 29’

Με πρωταγωνιστή τον Ριντ, ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει. Οι 21 πόντοι έγιναν 12 καθώς οι κίτρινοι μείωσαν σε 69-57 (33’), αλλά ο Σφαιρόπουλος επανέφερε τον Σπανούλη και ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 προηγήθηκε με 76-57 (35’) και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 15 (3/3τρ.), Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης (9ασ.), Ντάρντεν 7 (4ρ.), Σλούκας 8 (4ασ.), Λαφαγέτ 14 (3/6τρ., 5ασ.), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (1/1β., 6/7δπ., 1/1τρ., 4ρ., 2ασ.), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Κατσίβελης.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10(2/2δπ., 2/5τρ., 5ασ.), Δήμας, Ριντ 11 (4ρ., 2ασ.), Τόμας 12 (7ρ., 4ασ., 2κλ., 6λ.), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14 (2/4β., 6/13δπ., 0/3τρ., 3ρ.), Νέιμικ 2 (8ρ.), Μούρτος, Αντεγκμπόγιε 11 (4/4β., 2/3δπ., 1/1τρ.).