Πάλεψε όσο άντεξε ο αποδεκατισμένος Αρης με Ολυμπιακό (97-73)

Ο Αρης θα είχε πολύ δύσκολο έργο από κάθε άποψη κόντρα στον Ολυμπιακό για το πρώτο ματς των πλέι οφ. Κούραση και απουσίες δεν επέτρεψαν πολλά στον Αρη, που ηττήθηκε με 97-73, έχοντας για κορυφαίους Νότε και Τολιόπουλο.

Ο Αρης ήταν αρκετά εύστοχος στα τρίποντα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο ανταγωνιστικός.

Πολύ γρήγορα βρέθηκε να χάνει ο Αρης με 11-4 στο 4ο λεπτό, με τόσα προβλήματα τραυματισμού. Με καλάθι του Νετζήπογλου ο Αρης μείωσε σε 15-8 στο 6ο λεπτό, αλλά η διαφορά δύσκολα έπεφτε. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με μεγάλο προβάδισμα του Ολυμπιακού (28-12).

Ο Αρης μπήκε δυνατά στη 2η περίοδο και μείωσε σε 28-20 στο 12ο λεπτό.  Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέβασε τη διαφορά και έδειξε το καλό της πρόσωπο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι στο 16ο λεπτό. Ο Αρης πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά το ημίχρονο δεν επέτρεπε πολλά περιθώρια για σκέψεις νίκης (53-36).

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά και μείωσε σε 53-45, βγάζοντας αντίδραση! Έτσι, μάζεψε για λίγο τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 61-45 στο 24ο λεπτό. Ο Αρης βρήκε λύσεις από τα τρίποντα, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει πάλι διαφορά πάνω από 20 πόντους και να λήξει η 3η περίοδος με 73-54.

Η 4η περίοδος είχε τυπικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια εύκολη νίκη με 97-73 και τις δυο ομάδες να δίνουν ραντεβού για το Σάββατο στο Παλέ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Καρπάνος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Λούντζης 6 (1), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 23 (7/10 δίποντα, 9/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 17 (4/5 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλακ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), ΜακΚίσικ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Γκούντγουιν 9 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (3/12 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 15 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 9 (1), Χόρχλερ, Καββαδάς 14 (7/9 δίποντα), Φίλλιος 7 (1), Χάγκινς 2