Πάλεψε (92-91) η Ούνικς του Πρίφτη, αλλά… η Χίμκι στην Euroleague

Η Χίμκι νίκησε την Ούνικς (92-91) και πήρε το εισιτήριο για την Euroleague της επόμενης σεζόν και για τους τελικούς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Σπουδαίος ο Τίμα με 24 πόντους (7 στο τελευταίο δίλεπτο).

Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι η Χίμκι καθοδηγούμενη στα τελευταία λεπτά από τον Γιάνις Τίμα, νίκησε την Ούνικς με 92-91 και πήρε το εισιτήριο για την Euroleague της επόμενης σεζόν.

Η σειρά ολοκληρώθηκε με 3-1 και στον τελικό θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν τα καταφέρνει στις λεπτομέρειες να στείλει τη σειρά σε Game 5 που θα γινόταν στο Καζάν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα, ωστόσο στην τρίτη περίοδο η Χίμκι με το κλασικό της «run n gun» παιχνίδι κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση.

Για τους Μοσχοβίτες ξεχώρισαν οι Σβεντ (32π., 10ασ.) και Τίμα (24π. με 4/6τρ.).

Για την Ούνικς πρωταγωνίστησαν οι Μόργκαν (27π.) και Σμιθ (19π.) ενώ ήταν εκτός αποστολής ο Πιέρια Χένρι.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 44-49, 67-67, 92-91