ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάρτι στο Αλεξάνδρειο με κόσμο και μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο, έλιωσε την ΑΕΚ (91-73)!

Μια μαγική εμφάνιση έκανε ο Άρης και συνέτριψε την ΑΕΚ με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο.

Κάουαν, Νετζήπογλου και Λόκετ ήταν οι κορυφαίοι, για έναν Άρη που είχε 2.500 φιλάθλους να δημιουργούν σπουδαία ατμόσφαιρα. Το τελικό 91-73 κρίνεται απόλυτα δίκαιο!

Ο Άρης είχε περισσότερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά του αγώνα και χάρη στο ταλέντο του Άντονι Κάουαν Τζούνιορ βρήκε τον τρόπο να χτίσει το +6 (15-9 στο 5′), το οποίο όμως έκανε φτερά πολύ γρήγορα. Η είσοδος του Νίκου Παππά στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, με τους παίκτες του Στέφανου Δέδα να σκοράρουν  μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που τους βρήκε στο +8 (22-30) με μεγάλο όπλο τα 7/11 δίποντα, τα 5/10 τρίποντα και τις 11 ασίστ (δίχως λάθος).

Όσο αποτελεσματική ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο, τόσο προβληματική παρουσιάστηκε στο δεύτερο όμως η Ένωση. Η άμυνα του Άρη κράτησε τους φιλοξενούμενους δίχως πόντο για σχεδόν έξι λεπτά (διάστημα στο οποίο ο Όμηρος Νετζήπογλου έβαλε δύο σερί τρίποντα και άλλαξε την ψυχολογία), με αποτέλεσμα το προβάδισμα να αλλάξει χέρια και να παραμείνει σε αυτά των παικτών του Γιάννη Καστρίτη μέχρι την ανάπαυλα (44-41).

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης έδειχνε πιο συνεπής στην επίθεση. Κυρίως γιατί είχε πολλούς επιθετικούς πόλους απέναντι σε μια ομάδα που τα περίμενε (σχεδόν) όλα από τον Νίκο Παππά. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα, το +3 (44-41) του 30ού λεπτού δεν τους εξασφάλιζε όμως στο ελάχιστο, ειδικά από την στιγμή που η ομάδα του Στέφανου Δέδα έμενε σε απόσταση βολής, παρά τα 9/24 τρίποντα.

Όλα όμως τελείωσαν μέσα σε τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Ο Άρης έτρεξε το σερί που έψαχνε (14-0) με τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ και τον Όμηρο Νετζήπογλου να κάνουν θραύση σε αυτό το διάστημα. Με τον ξέφρενο ρυθμό που είχαν πλέον, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν άργησαν να φτάσουν μέχρι το +21 (83-62 στο 36′), γράφοντας κάπου εκεί τον επίλογο της αναμέτρησης.

Ο Άρης κατέθεσε ψυχή σε άμυνα και επίθεση παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς Κέλι και Ουίλιαμς, ενώ ο Καστρίτης κέρδισε κατά κράτος τον Δέδα!Η ΑΕΚ είχε τον Νίκο Παππά ως μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση για τρεις περιόδους -ο Άντι Ράουτινς πήρε μπροστά όταν όλα είχαν κριθεί.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Ζαχαρής – Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.