«Πάρτι» της Νις του Κριστόφ Γκαλτιέ μέσα στη Λιλ!

Πέρυσι ο Κριστόφ Γκαλτιέ -πρώην μέλος του τεχνικού τιμ του Άρη με συνεργάτη τον Ρισάρντ Ταρντί- οδήγησε τη Λιλ στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και φέτος την… ισοπέδωσε με τη Νις!

Οι Νικαιώτες ήταν εντυπωσιακοί στο «Πιερ-Μορουά», επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 και πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ligue 1.

Με το… καλημέρα, η Νις πήρε το προβάδισμα, με τον Ντόλμπεργκ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό και τον Μπουνταουί να κάνει το 0-2, στο 5’. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με το πέναλτι του Γκουιρί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, να τους στέλνει στα αποδυτήρια με το 0-3.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι Νικαιώτες και στο δεύτερο μέρος, με τον Ντόλμπεργκ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 64’. Έξι λεπτά αργότερα, ο Γκουιρί βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση VAR.

Στους τέσσερις βαθμούς πλέον η Νις, με τους «λιλουά» να μένουν στον έναν βαθμό, μετά το 3-3 στην πρεμιέρα κόντρα στη Μετς.