«Πάρτι» της Ουντινέζε στο «Αρτέμιο Φράνκι»

Τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας και ν΄ αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την έξοδο στην Ευρώπη έναντι των Ρόμα και Λάτσιο «κλώτσησε» σήμερα (27/04) η Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ής ημέρας της Serie A, η «αδιάφορη» βαθμολογικά, Ουντινέζε, συνέτριψε με 4-0 τους «βιόλα», οι οποίοι μετά την ήττα αυτή παρέμειναν στην 7η θέση κι εκτός των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων» της επόμενης περιόδου.

Η Φιορεντίνα, μάλιστα, κινδυνεύει να βρεθεί ακόμη και 8η, σε περίπτωση νίκης της Αταλάντα επί της Τορίνο στην αναμέτρηση που ακολουθεί στο Μπέργκαμο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν πλήρως τους «βιόλα» και στο 36ο λεπτό είχαν βάλει ήδη τις βάσεις για το «τρίποντο» με τα γκολ των Μάρι και Ντεουλοφέου, ενώ στις καθυστερήσεις οι Γουάλας και Ουντότζι «σφράγισαν» την εμφατική, εκτός έδρας νίκη των «μπιανκονέρι».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σαμπντόρια-Κάλιαρι     1-2

(18΄ Γκαμπιαντίνι – 55΄ Ντεϊόλα, 71΄ Ντεβολέτι)

Λάτσιο-Έμπολι          3-3

(14΄ Ιμόμπιλε, 66΄, 90+3΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 6΄ πεν. Μπαϊράμι, 8΄ Ζουρκόφσκι, 75΄ Ντι Φραντσέσκο)

Σπέτσια-Βερόνα         1-2