Πάτησε το… γκάζι και τη Φινλανδία η Σερβία

Με τις στροφές της ανεβαίνουν στο δεύτερο μέρος, η Σερβία νίκησε άνετα 77-61 τη Φινλανδία, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025.

Αν και τα βρήκε… σκούρα για πάνω από ένα ημίχρονο, η Σερβία ανέβασε ταχύτητα στη συνέχεια και νίκησε 77-61 τη Φινλανδία, στο Βελιγράδι, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025 για τον 7ο όμιλο.
Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Πέσιτς, φτάνοντας στο +9 (39-48), στο 24’, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα η συνέχεια τους ανήκε, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 19-3 και στο +7 (58-51)!

Κορυφαίος των Σέρβων ήταν ο Λούκα Μίτροβιτς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ εξίσου καλός ήταν και Αλέξα Αβράμοβιτς με 18π. Ο Φίλιπ Πετρούσεφ του Ολυμπιακού πρόσθεσε από την πλευρά του 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
Από τους Φινλανδούς, ξεχώρισε ο Μίκαελ Γιάντουνεν με 11 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-34, 58-51, 77-61