Πέντε αποβολές και ένταση στην ήττα του Άρη στην πρεμιέρα του χάντμπολ

Μεγάλη ένταση με πέντε αποβολές είχε ο αγώνας του Άρη με τον Ζαφειράκη Νάουσας, στην πρεμιέρα του β’ ομίλου της Α2 ανδρών, με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν με 22-26.

Δύο παίκτες του Άρη, καθώς και ο προπονητής, με έναν παίκτη του Ζαφειράκη και τον συνοδό θα περάσουν από το γραφείο του αθλητικού δικαστή για όσα έγραψαν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα.

Στο Α’ ημίχρονο οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τον Άρη να έχει μικρό προβάδισμα  με 13-12. Όμως στο β’ ημίχρονο ο Ζαφειράκης με καλή άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις πήρε προβάδισμα  με 14-17 στο 40′ λεπτό ενώ στο 50′ λεπτό η διαφορά ανέβηκε στο 18-23. Από κει μετά ο Ζαφειράκης είχε τον έλεγχο χάρη και στις αποβολές…

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 2-2, 6-6, 8-9, 10-12, 13-12 (ημιχρ.), 14-14, 14-17, 17-20, 18-23, 21-24, 22-26.

Άρης (Καρυπίδης): Ευστρατίου, Κοέν, Πίνο 3, Μεϊμαρίδης 1, Βιτάνογλου 4, Σιπόπουλος 1, Τσακωνιάτης 6, Γιαβρόγλου 2, Μαυρίδης, Τσιρτσουρίδης 2, Παπατέρπου, Τζίνεβης 1, Καλοκίδης 1, Κιούκας, Φραγκότσης, Όρκας.

Ζαφειράκης (Παπουτσής): Βλάχος 7, Διδασκάλου 4, Ρότζιος 6, Χατζηγεωργίου 4, Τζουβάρας, Πετρίδης, Καραμπέλκος 5, Σιαμίδης, Βραχιολίδης, Μπουμπουλέντρας, Δεληχρήστος, Σιούλης, Ματίτζα, Μπακαλιός, Μπούτκαρης

Διαιτητές: Μιχαηλίδης – Βαγγελτζίκης.

Δίλεπτα: 10-5Κόκκινες: Τζίνεβης (41:17 – εξύβριση αντιπάλου, κρατήθηκε δελτίο), Ρότζιος (53:19 – εξύβριση αντιπάλου, κρατήθηκε δελτίο), Σιπόπουλος (53:19 – βιαιοπραγία κατά αντιπάλου, κρατήθηκε δελτίο) Καρυπίδης / προπονητής Άρη (53:19 – εξύβριση), Χαλάτσης / φροντιστής Ζαφειράκη (53:19 – εξύβριση). Πέναλτι: 2/5 – 3/5.

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα:

Στο 41:17 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια με μπλε κάρτα ο αθλητής της Α’ ομάδα (Άρης Θεσσαλονίκης), Τζίνεβης Χαράλαμπος, διότι εξύβρισε τον αντίπαλο προπονητή με τη φράση «κάτσε κάτω ρε μ…».

Στο 53:19 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια με μπλε κάρτα ο αθλητής της Β’ ομάδας (Ζαφειράκης Νάουσας) Ρότζιος Πέτρος, διότι εξύβρισε αντίπαλο παίκτη με τη φράση «σου γ… το σπίτι).

Στο 53;19 αποβλήθηκε με με κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια με μπλε ο αθλητής της Α’ ομάδας (Άρης Θεσσαλονίκης) Σιπόπουλος Πέτρος διότι γρονθοκόπησε αντίπαλο παίκτη ρίχνοντάς τον στο έδαφος.

Στο 53:19 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια με μπλε ο προπονητής της Α’ ομάδας (Άρης Θεσσαλονίκης) Καρυπίδης Αντώνιος διότι απευθυνόμενος στον αντίπαλο συνοδό είπε: «Ήρθατε και το κάνατε μπ…». Στο 53:19 αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα ο φροντιστής της Β΄ ομάδας (Ζαφειράκης Νάουσας), Χαλάτσης Νικόλαος, διότι απευθυνόμενος στον αντίπαλο προπονητή είπε «Μας γ…».

Πηγή: laosnews.gr