Πέρασε από τη Βοσνία η Εθνική (65-70) για το 2/2

Σε μία δύσκολη έδρα και με τον Αγραβάνη και τον Λαρεντζάκη πρωταγωνιστές, η Εθνική ομάδα, επικράτησε με 65-70 της Βοσνίας και έκανε το 2/2 στον όμιλο των προκριματικών του Eurobasket 2021. Θετικός και πάλι ο Μποχωρίδης, κορυφαίος των Βόσνιων ο Μιλόσεβιτς.

Στο ξεκίνημα, η Βοσνία μπήκε καλύτερα, με τον ενθουσιασμό της έδρας της, εκμεταλλευόμενη την ενέργεια της. Με Χαλίλοβιτς, Αντάμοβιτς και τρίποντο του Πάσαλιτς, προηγήθηκε με 15-11, με την εθνική, να απαντάει «ταΐζοντας» τον Καββαδά μέσα στη ρακέτα, για το 16-17 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε, καθώς ο Αγραβάνης που ήρθε από τον πάγκο, έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση (29-36). Με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα υπέρ της, η Ελλάδα, πήγε στην ανάπαυλα στο +6 (34-40).

Με τον Αγραβάνη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και να φτάνει τους 12 πόντους, η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (35-45). Η εθνική συνέχιζε να «χτυπάει» κοντά στο καλάθι τη Βοσνία και με πόντους του Μαργαρίτη, που έφτασε κι αυτός τους 12, το σκορ πήγε στο 39-51. Τα τρίποντα του Λαρεντζάκη και του Γιαννόπουλου, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, έστειλαν τη διαφορά στο +16 (43-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παρά τις όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων, η εθνική πότε με τον Λαρεντζάκη, πότε με τον Αγραβάνη, κρατούσε την απόστασή της (51-63). Οι Βόσνιοι πάντως, δεν τα παρατούσαν και με ένα σερί 7-0, μείωσαν σε 58-63, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί, ο Λαρεντζάκης έδωσε πάλι τη λύση (58-65), αλλά ο Μιλόσεβιτς με τα γνωστά του ριμπάουντ, έκανε το 61-65. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Αγραβάνης, έβαλε το μεγάλο τρίποντο, έγραψε το 61-68, αλλά στην επόμενη άμυνα, έκανε φάουλ πάνω στο εύστοχο τρίποντο του Ατιτς, που διαμόρφωσε το 65-68. Λαρεντζάκης και Μποχωρίδης αστόχησαν και η Βοσνία, είχε 18,5 δευτερόλεπτα για επίθεση.

Ο Ατιτς πήγε προς τα μέσα, αστόχησε υπό την πίεση του Αγραβάνη και ο Μποχωρίδης, που πήγε στις βολές με 7,5 δευτερόλεπτα να απομένουν, έκανε το 65-70, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70