Πέρασε από το Λιντς και μπήκε ξανά στο κόλπο για την Ευρώπη η Άστον Βίλα

Ένα γκολ του Ελ Γκαζί από το 5ο μόλις λεπτό ήταν αρκετό για την Άστον Βίλα, που νίκησε με 1-0 τη Λιντς εκτός έδρας.

Ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης παρέμεινε η Άστον Βίλα, που επιβλήθηκε 1-0 της Λιντς εκτός έδρας και ανέβηκε εκ νέου στο -1 από την 7η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο «Έλαντ Ρόουντ» σημειώθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Ελ Γκαζί βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων μετά από όμορφη μπαλιά του Γουότκινς και νίκησε από κοντά τον Μελιέ.

Τα «παγώνια» είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του υπολοίπου της αναμέτρησης αλλά απέτυχαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες προϋποθέσεις για την εστία του Μαρτίνες, με αποτέλεσμα να μην αποφύγουν την ήττα και να παραμείνουν στην 10η θέση.