ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πέρασε και από την Εσθονία, νίκη (0-2) της Εθνικής και 3Χ3

Παρά τις ατυχίες της μέσα στο ματς (δυο αναγκαστικές αλλαγές νωρίς), η Εθνική πέρασε από το Ταλίν με 2-0 απέναντι στην Εσθονία (2′ Τοροσίδης, 61′ Σταφυλίδης) και έκανε το “3 στα 3” στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τοροσίδη, όμως στάθηκε άτυχη στην συνέχεια αφού έχασε τον αρχηγό της αλλά και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο με τραυματισμούς πριν το πρώτο 20λεπτο. Παρά τα προβλήματα στα μετόπισθεν, η ομάδα του Σκίμπε ηρέμησε στο δεύτερο ημίχρονο και «κλείδωσε» τη νίκη με φάουλ του Σταφυλίδη στο 61’. Καθοριστικός ο Ορέστης Καρνέζης στο φινάλε, καθώς με τις αποκρούσεις του δεν επέτρεψε στους Εσθονούς να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Γήπεδο: “A. Le Coq Arena”

Διαιτητής: Ίστβαν Βαντ

Βοηθοί: Νόρμπερτ Ίστβαν Άλμπερτ, Πίτερ Μπερέτιαν

Εσθονία (Μάρτιν Ρέιμ): Αξάλου, Μπαράνοβ, Κλάβαν, Τενίστε (31′ Καμς), Καλάστε, Μετς, Ντιμιτρίεβ (80′ Μοζνίκοβ), Βασίλιεβ, Λουτς (69′ Πούργε), Μάριν, Ζενιόβ

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος (7′ Ταχτσίδης), Μανωλάς, Τοροσίδης (18′ Οικονόμου), Μανιάτης (86′ Τζιόλης), Παπαδόπουλος, Καρέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μήτρογλου

Γκολ: 2′ Τοροσίδης, 61′ Σταφυλίδης

Κάρτες: 20′ Μπαράνοβ, 45’+1′ Ντιμιτρίεβ, 53΄Οικονόμου