Πέρασε με κατοστάρα από τη Νίκαια ο Ολυμπιακός (video)

Με επίθεση… φωτιά και καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 107-81 τον Ιωνικό, στη Νίκαια, για το 5/5 στην Basket League και ενόψει του ματς με την Παρτίζαν στην Ευρωλίγκα.

Με μεγάλη όρεξη στην επίθεση και καλή άμυνα μόνο στην τρίτη περίοδο που τους εξασφάλισε τη διψήφια διαφορά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 107-81 τον Ιωνικό, φτάνοντας στο 5/5 στην Basket League και ενόψει της αναμέτρησης με την Παρτίζαν στην Ευρωλίγκα.
Κορυφαίος των Πειραιωτών ο Βεζένκοφ, ο οποίος είχε 24 πόντους χωρίς να χάσει σουτ(!) με 6/6 βολές, 6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα και 8 ριμπάουντ. Άλλους 15π. πρόσθεσε ο Κάναν, ενώ από 10π. είχαν οι Παπανικολάου και Λαρεντζάκης.
Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας υποχώρησε στο 1-4, με τον Μαυροκεφαλίδη να ήταν πρώτος σκόρερ με 20π. και τον Χόκινς να ακολουθεί με 17π.
Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107