Πέρασε νικηφόρα από το “σπίτι” της Μονακό (69-63) η Μπαρτσελόνα

Με τεράστιο «διπλό» επέστρεψε η Μπαρτσελόνα στα θετικά αποτελέσματα, μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από τη Βιλερμπάν (9/12).

Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν νικηφόρα 69-63 από το «σπίτι» της Μονακό, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, πιάνοντας τους Μονεγάσκους στην κατάταξη και δημιουργώντας τετραπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 9-4, «αγκαλιά» με Ολυμπιακό και Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί ήλεγξαν την αναμέτρηση από το πρώτο δεκάλεπτο και με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-16, εξασφάλισαν ένα «μαξιλαράκι» 15 πόντων (60-45 στο 30΄), το οποίο τους κράτησε μακριά από ανατροπές στην αντίδραση της Μονακό στον… επίλογο του αγώνα.

Με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Νίκολα Μίροτιτς πρωταγωνίστησε στην επίθεση της Μπαρτσελόνα, δύο ημέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στην Βαρκελώνη (16/12), ενώ από τη Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους, αλλά 0/3 τρίποντα και 6/14 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69.