Πέρυσι η ήττα από την Ελπίδα του στέρησε την άνοδο, φέτος η νίκη μπορεί να του τη «χαρίσει»!

Οι γυναίκες του Άρη έχασαν τον πρώτο τους φετινό βαθμό και μαζί τα δύο πρώτα σετ, ωστόσο, αυτό που κρατούν από το ματς κόντρα στον ΔΑΣΩ είναι η νίκη και η αντίδρασή τους στο σημείο του παιχνιδιού που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 σετ.

Πλέον, από αύριο ξεκινάει η προετοιμασία των «κίτρινων» για το κρίσιμο ματς το ερχόμενο σαββατοκύριακο κόντρα στην Ελπίδα στους Αμπελόκηπους, με την οποία τα κορίτσια του Άρη μοιράζονται την πρώτη θέση.

Το ντέρμπι κορυφής, λοιπόν, είναι αυτό που μονοπωλεί πλέον το ενδιαφέρον τους, αφού η Ελπίδα είναι από τις πιο σταθερές ομάδες τα τελευταία χρόνια και μία από τις καλύτερες στο βόλεϊ της Θεσσαλονίκης.

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως οι «κίτρινες» είχαν ηττηθεί πέρυσι με 3-1 σετ από τις «πράσινες», μία ήττα που στοίχισε κατά πολύ την επάνοδο του Άρη στα σαλόνια της Α1 γυναικών.

Για τον λόγο αυτόν, ο κόσμος της ομάδας θα πρέπει να δώσει βροντερό παρών και να στηρίξει την προσπάθεια των παικτριών του Δημήτρη Σολκίδη, ώστε ν΄ αποδράσουν αυτές με το «διπλό».