Ανάσα κόντρα στην… κατάρα! Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης, νίκη επί του Προμηθέα (68-64)

Με άγχος, με πίεση, με αγωνία, με ατυχία, με… κατάρα ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε! Κέρδισε τον Προμηθέα με σκορ 68-64 για την 20η αγωνιστική και πήρε πολύ μεγάλη ανάσα στη προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τις περιπέτειες, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Το ότι ο Άρης έπαιζε με τη πλάτη στον τοίχο ήταν ολοφάνερο από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ο Αγγέλου προσπάθησε να δώσει ηρεμία και να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του με συνεχείς αλλαγές, οι κίτρινοι είχαν ένα καλό ρυθμό επιθετικά, αλλά αμυντικά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Προμηθέα. Οι Πατρινοί είχαν εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο: 7/11 δίποντα, 7/13 τρίποντα και 5/6 βολές!

Ο Άρης προηγήθηκε με 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας λύσεις επιθετικά από Μπελ και Μάρας και στο 11’ το σκορ έγινε 25-21. Ο Προμηθέας παρότι έπαιζε χωρίς τον Μιλόσεβιτς είχε σε καλή μέρα τον Γκίκα και τον Τουτζιαράκη, έκανε σερί 8-0 και προσπέρασε με 25-29 (12’) και 29-34 (15’).

Οι κίτρινοι επανήλθαν μέσα από την αμυντική προσπάθειά τους, πέρασαν με 35-34, αλλά δεν χρησιμοποίησαν σωστά τα ομαδικά φάουλ. Είχαν να δώσουν τρία φάουλ, δεν το έκαναν και το πλήρωσαν το τελευταίο λεπτό. Ο Φαγιέ έκανε το 35-37 και ο Γκίκας με τρίποντο πίσω από το κέντρο αφού έκλεψε τη μπάλα από τον (κακό στο α’ με 3π. και 3λ.) Μποχωρίδη διαμόρφωσε το 35-40 του πρώτου μέρους.

Με πολύ καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, ο Άρης γύρισε σχετικά γρήγορα από το -7 (35-42 στο 21’). Βρήκε λύσεις από τον Αθηναίου, τον Μπελ και τον Τσαϊρέλη, προηγήθηκε με 43-42 (24’) και 47-46 (27’), είχε τις ευκαιρίες να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε, όμως στο τελευταίο λεπτό δύο σερί τρίποντα από Τσαϊρέλη και Φλιώνη διαμόρφωσαν το 53-49. Οι κίτρινοι έκαναν λάθος στη διαχείριση των ομαδικών φάουλ, είχαν να δώσουν τρία στην τελευταία κατοχή του Προμηθέα, δεν το έκαναν – ούρλιαζε ο Αγγέλου από τον πάγκο για ένα φάουλ – και ο Χολ μείωσε σε 53-51.

Ντέρμπι έγινε και στη τέταρτη περίοδο. Ο Άρης προσπαθούσε να ξεφύγει σε απόσταση 3-4 κατοχών, αλλά ο Προμηθέας δεν τον άφηνε. Στο 31’ το σκορ ήταν 56-53, στο 33’ ο Τσαϊρέλης έκανε το 58-55 και στο 36’ ο Αθηναίου μετά από κλέψιμο έγραψε στον αιφνιδιασμό το 60-57.

Ο Προμηθέας με βολές μείωσε σε 60-59 εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Αγγέλου, όμως στα 2:28 πριν το τέλος ο Αθηναίου πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 63-59. Ο ίδιος με 2/2 βολές έγραψε το 65-59 (1:38), αλλά ο Γκίκας απάντησε άμεσα (1:28) με τρίποντο μειώνοντας σε 65-62.

Ο Μποχωρίδης αστόχησε με αντίπαλο τον Φαγιέ, ο Σενεγαλέζος αστόχησε σε τρίποντο (50’’) και ο Λίποβι πάτησε γραμμή μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, δίνοντας την κατοχή στους κίτρινους. Ο Αθηναίου κέρδισε φάουλ από τον Φαγιέ, έβαλε τις βολές για το 67-62 (30’’) και ο Γκίκας με εξαιρετική άμυνα του Τσαϊρέλη έκανε μπρος πίσω (23’’). Οι κίτρινοι έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Φαγιέ στα 5,6’’ έκανε το 67-64. Στα 5’’ ο Μποχωρίδης πήγε στη γραμμή των βολών έβαλε τη πρώτη, έχασε τη δεύτερη (68-64), αλλά αυτό ήταν αρκετό για να πάρει ο Άρης τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64.