Πήρε μπροστά η μηχανή, “διπλό” του Άρη στη Καβάλα (85-77)!

Ο Άρης έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει στη Καλαμίτσα! Κέρδισε την Καβάλα με σκορ 85-77 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον… τραυματία Μιχάλη Πελεκάνο και πολύ καθοριστικούς τους έμπειρους Χαντ, Βεργίνη, Ασημακόπουλο και Χαρίση! Οι κίτρινοι έφτασαν τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να αποδεικνύουν την αγωνιστική τους άνοδο!

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν εκρηκτικό. Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και αυτοματισμούς οι κίτρινοι έβγαλαν ελεύθερα σουτ, τα έβαλαν και γρήγορα πήραν διαφορά. Προηγήθηκαν με 7-1 (3′), 10-3 (4′) και παρότι η Καβάλα αντέδρασε προ στιγμήν και προηγήθηκε με 11-10 (6′) οι παίκτες του Αγγέλου είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν τον έλεγχο. Ο Τζέρεμι Χαντ έδωσε λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, όπως και ο Τσιάρας και ο Άρης προηγήθηκε στο 89′ με 26-14 έχοντας κορυφαίο σε αυτό το πρώτο 10λεπτο (28-19 με 10/13 σουτ εντός παιδιάς!) τον Μιχάλη Πελεκάνο.

Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα αντέδρασε. Ο Άρης ήταν μπροστά με 36-26 στο 13′, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 37-36 (17′). Ο Χαντ έδωσε τέλος στο σερί της Καβάλας, έβαλε τον Άρη μπροστά (39-37 στο 18′), οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 44-41, αλλά ο Ατσάρα ισοφάρισε σε 44-44, πριν ο Πάσαλιτς με τρίποντο στην εκπνοή διαμορφώσει το 47-44, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Άρης έριξε τα ποσοστά του στη τρίτη περίοδο και προσπάθησε μέσα από την άμυνα να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα. Η Καβάλα βρήκε λύσεις από παίκτες που δεν… περίμενε ο Άρης (Πάνος, Καλαμπάκας), προηγήθηκε με 59-57 (28′), αλλά οι κίτρινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 64-62.

Ο Αγγέλου επέλεξε να ξεκινήσει την τέταρτη περίοδο με τους έμπειρους παίκτες του και δικαιώθηκε. Ο Ασημακόπουλος ήταν ο παίκτης που έκανε όλη τη βρώμικη δουλειά, ο Χαρίσης και ο Πελεκάνος σκόραραν, η άμυνα ήταν… εκεί και οι κίτρινοι σταδιακά κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά 11 πόντων, όταν ο Χαντ έκανε το 75-64 (36′) με σερί 11-2 από το 30′ ως το 36′. Η Καβάλα κατάφερε να μειώσει εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Άρη σε 79-75 στο τελευταίο λεπτό, είχε την ευκαιρία να μειώσει στο καλάθι, αλλά ο Καλαμπάκας αστόχησε σε δύο βολές και στην επόμενη φάση ο Πελεκάνος με κάρφωμα έκανε το 81-75! Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι και ο Άρης έφυγε με μια πολύ σημαντική νίκη από την Καβάλα.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 44-47, 62-64, 77-85.

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 11, Καλαμπάκας 10 (2), Στεφανίδης 10 (4ρ., 4ασ.), Γκράντι 6 (3/5β., 0/3δπ., 1/5τρ., 3κλ.), Μίτροβιτς 6 (2), Γκαγκαλούδης 11 (6/6β., 1/6δπ., 1/6τρ.), Κόλεμαν 11 (7ρ.), Ατσάρα 12 (2).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10 (3), Χαντ 14 (4/6β., 4/6δπ., 1/2τρ., 3ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 20 (4/5β., 6/9δπ., 1/1τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 9 (4ρ., 2ασ.), Χαρίσης 12 (9ρ., 2κοψ.), Μποχωρίδης Ν., Σαρικόπουλος 4 (5ρ.), Μούρτος, Βεργίνης 10 (1/2β., 3/5δπ., 1/2τρ.), Τσακαλέρης.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS