Πήρε το θρίλερ με το Λαύριο και ανεβαίνει ο Προμηθέας

Μπορεί να αγχώθηκε αρκετά στο φινάλε, αλλά έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου ο Προμηθεάς. (74-71) Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου βρέθηκε ακόμη και στο +18 (55-37), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη και στον πόντο (72-71) στο φινάλε, ωστόσο οι Πατρινοί πήραν τη νίκη, ανέβηκαν στο 6-6 και απέκτησαν ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Εξαιρετική εμφάνιση από Κόντιτ (16π. 11 ριμπ.) και Μουράτο (13π., 7 ριμπ., 5 ασίστ) για τους γηπεδούχους, δεν έφταναν οι 18 Φλαγκ στην ομάδα της Αττικής.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και έφτασε στο 16-10 στο 5′, αλλά και στο 20-12 ένα λεπτό αργότερα. Το Λαύριο δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 26-17 υπέρ του Προμηθέα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-22 στο 11′ και σε 32-29 στο 15′, ωστόσο από εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Προμηθέα πήραν φωτιά και με ένα σερί 9-0 έφτασαν στο 41-29, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Ακόμη καλύτερα ήταν τα πράγματα στην τρίτη περίοδο για τους Πατρινούς. Μπορεί το Λαύριο να μείωσε σε 46-37 στο 24′, αλλά και πάλι με ένα 9-0 από τους γηπεδούχους, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 18 πόντους (55-37). Δύο σημαντικά τρίποντα του Λαυρίου στο φινάλε ήταν αρκετά για να επιστρέψει η μονοψήφια διαφορά, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 59-48.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, το Λαύριο πάτησε το… γκάζι, έφτασε αρχικά στο -5 (63-58) στο 33′, ενώ 10” πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο (72-71). Ο Προμηθέας κατάφερε να διαχειριστεί, έστω την ύστατη στιγμή, το προβάδισμά του και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 74-71!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71