ΜΠΑΣΚΕΤ

Πήρε το καλύτερο που μπορούσε, ήττα του Άρη από τον Ολυμπιακό (85-71)

O Άρης παρατάχθηκε στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό για την 12η αγωνιστική με σκοπό να κάνει το καλύτερο.

Ήταν καλός στην άμυνα, αλλά δεν άντεξε και ηττήθηκε από τον πιο γεμάτο Ολυμπιακό με 85-71.

Γκάλινατ και Σταρκ ήταν οι κορυφαίοι για τον Καστρίτη.

Ο Άρης προηγήθηκε με 0-3, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 7-0 στο 3ο λεπτό. Το πεντάλεπτο έληξε με τον Άρη να χάνει με 9 και να έχει μόλις τρεις πόντους σε πέντε λεπτά.  Ο Σόουζα ήταν πολύ άστοχος και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με πόντους του Μποχωρίδη 20-11.

Ο Άρης για πρώτη φορά μείωσε στους 6 με 20-14 στο 12ο λεπτό. Μάλιστα, μείωσε και στους 4, με 23-19, αλλά ο Λαρεντζάκης είχε λύσεις για τον Ολυμπιακό. Ο Τολιόπουλος μείωσε ξανά στους 4 με 28-24, αλλά ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις. Το ημίχρονο έληξε με τον Άρη να χάνει με 41-27, κάνοντας κακό τέλος.

Oι παίκτες του Καστρίτη θα έπρεπε να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά επίπεδα. Ο Άρης μείωσε με το … καλημέρα σε 41-29.  Οι γηπεδούχοι όμως ξέφυγαν με 46-31 και πήραν πάλι διαφορά στο 23ο λεπτό. Ο Άρης δεν τα παράτησε και κατέβασε τη διαφορά στους 6 με 52-46. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να είναι πολύ αξιοπρεπής με πολλά τρίποντα και καλή άμυνα, αλλά να είναι πίσω στο σκορ με 5 (59-54).

Ο Άρης με τον Γκάλινατ μείωσε σε 62-57 στο 32ο. Μάλιστα, συνέχισε να κάνει το καλύτερο που μπορεί και μείωσε σε 69-64 στο 33ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 35ο λεπτό με 73-64. Ο Άρης πάλεψε όσο μπορούσε και μόνο κερδισμένος βγήκε από το παιχνίδι παρά την ήττα και τη διαφορά στο τέλος με 85-71.

Στο 6-6 έπεσε ο Άρης (3-3 εντός και 3-3 εκτός έδρας), που δεν είχε Κατσίβελη – Σλαφτσάκη, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά δεν είχε το ταλέντο και το βάθος για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς και ο Τζόναθαν Σταρκ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που έχει στόχο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την οκτάδα, ενδεχομένως ακόμη και την τετράδα στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Ξενικάκης, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 41-27, 59-54, 85-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (4 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 15 (7/7 δίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Πίτερς 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 2 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 17 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πετρούσεβ 6 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μπλούμπεργκς 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 2 (1/6 σουτ), Γκάλινατ 14 (4/8 τρίποντα), Σταρκ 14 (3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μποχωρίδης 5 (2/8 σουτ), Καζαμίας, Περσίδης 8 (2/3 τρίποντα), Μπάνκστον 4