Πήρε το ντέρμπι παραμονής με τη Βερόνα με σούπερ Γκαμπιαντίνι και ελπίζει η Σαμπντόρια!

Με τον Γκαμπιαντίνι να πετυχαίνει δύο γκολ στο πρώτο μέρος, η Σαμπντόρια πήρε το ντέρμπι παραμονής με τη Βερόνα (3-1) και συνεχίζει να ελπίζει. Στην 17η θέση με 15 βαθμούς πλέον και στο -9 από τη 17η Σπέτσια οι Γενοβέζοι, στους 19 η ομάδα του Μάρκο Τζαφαρόνι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 24ο λεπτό. Ο Γκαμπιαντίνι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή της Βερόνα και με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Μοντιπό για το 1-0! Στο 35′, ο ίδιος πάικτης με ένα απίθανο τελείωμα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με το 2-0 να είναι και το σκορ που πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος η Βερόνα ήταν πολύ ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ τις ακυρώθηκαν και δύο τέρματα, στο 61′ και στο 66′, με τον Γκάις να είναι σε αμφότερες σε θέση οφσάιντ. Στο 89′ και μετά απο εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε με περιπετειώση τρόπο στον Φαραόνι και εκείνος με το σώμα την έστειλε στα δίχτυα του Τουρκ για το 2-1. Στα τελευταία λεπτά, η Βερόνα πίεσε για να ισοφαρίσει, αλλά η Σαμπντόρια ήταν αυτή που βρήκε το γκολ, με τον Τζανόλι να σκοράρει στην αντεπίθεση στο 90’+8′ και να σφραγίζει τη νίκη για την ομάδα του.